Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Antik kentler Sanal Mimarlık Müzesi'nde

Antik kentler Sanal Mimarlık Müzesi'nde

Antik kentler Sanal Mimarlık Müzesi'nde24 Haziran 2014 - 10:06 | Aspendos Tiyatrosu, Sanal Mimarlık Müzesi'nde yer alan antik mekanlardan biri.
Sergiye konu olan antik kentler, tarihi kaynakların da desteğiyle ortaya çıkan kısa, öz ama doyurucu metinler, özgün fotoğraflar ve kısa yol tarifleri eşliğinde sunuluyor
Türkiye’nin gezilip görülmeye değer 118 antik kentinden seçilmiş kareler, Sanal Mimarlık Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.
 
Sanal Mimarlık Müzesi bu sergisinde, araştırmacı yazar Yaşar Yılmaz’ın 3 buçuk yıl boyunca tek tek yerinde inceleyip fotoğrafladığı 118 antik kentten seçkiler sunuyor. Yazarın “Türkiye’nin Antik Kentleri” adlı sergiye kaynaklık eden kitabı, YEM Yayın tarafından 2014 yılında Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı dilde yayımlanmıştı.
 
"Türkiye’nin Antik Kentleri" ve "Ancient Cities of Turkey" adıyla yayına alınan sergiler, Yaşar Yılmaz’ın aynı adlı rehber kitaplarından yararlanılarak hazırlandı. Sergi, tüm Anadolu ve Trakya’ya yayılmış 118 antik kentten, kısa süreli yolculuklarla birbirine bağlanabilecek bir ulaşım düzenine ve topografyaya uyarak, sekiz bölgede alfabetik olarak özel bir seçki içeriyor.
 
Sergiye konu olan antik kentler, tarihi kaynakların da desteğiyle ortaya çıkan kısa, öz ama doyurucu metinler, özgün fotoğraflar ve kısa yol tarifleri eşliğinde sunuluyor. Antik kentlerin pazaryeri, çeşme, tiyatro, hamam gibi kent çekirdeğini oluşturan önemli yapılarının yanı sıra önemli tarihi kişiliklerine, sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi vb. temel özelliklerine değiniliyor.
 
Tarih ve arkeoloji severler için hazırlanan sanal antik kent turu, www.mimarlikmuzesi.org ve www.archmuseum.org adreslerinden Türkçe ve İngilizce olarak izlenebilir.