Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Kadınlar Vikipedi maratonunda

Kadınlar Vikipedi maratonunda

Kadınlar Vikipedi maratonunda03 Mart 2017 - 04:03
4 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nda düzenlenecek bir günlük 'düzenleme maratonu'yla, Vikipedi'de kadın görünürlüğünü artırmak hedefleniyor

“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi için 2011 yılında yapılan Wikimedia Vakfı araştırması, Vikipedi’nin içeriğinin yazarlarının yüzde 10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı.  Mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ya da kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacıyla yola çıkan Art+Feminism topluluğu da bu yüzden dört yıldır, 8 Mart haftası boyunca Vikimaraton etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler kapsamında yazarlar bir araya gelerek Vikipedi’de kadın görünürlüğünü artırmaya çabalıyor. Herkesin katılımına açık bu etkinlik bu yıl ikinci kez 100 kentle birlikte İstanbul’da da düzenlenecek. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın Fener'de yer alan tarihi binasında, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve vakıfça desteklenen etkinlik, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) işbirliğinde gerçekleşecek. Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Mümkün ise dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri rica edilen katılımcıların; feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanımını bilmeyen katılımcılara bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık. Etkinlik 13.00 – 19.00 arasında gerçekleşecek.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftası içinde, bir gün süre ile gerçekleşiyor. 2014 yılından bu yana, beş kıtada toplam 280’in üzerindeki Art+Feminism etkinliğinde 4600 katılımcı, Vikipedi’de 5000’e yakın madde ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı.

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipedistler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl tüm dünyada, aralarında London Royal Academy of Arts, MOCA Detroit, Washington National Museum of Women in the Arts, Paris Archives Nationales, National Library of Wales, Mexico City Museo Universitario Arte Contemporáneo’nun da olduğu 100’e yakın mekânda gerçekleşecek.

Katılımcıların, artandfeminism.org/find-an-event üzerinden, detaylarına da ulaşabilecekleri İstanbul etkinliğine kayıt olmaları rica edilmektedir.  Etkinlik 4 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 20.00’ye kadar açık olacak.