Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Urartu Yazıtları korumaya alınıyor

Urartu Yazıtları korumaya alınıyor

Urartu Yazıtları korumaya alınıyor06 Kasım 2012 - 04:11 | Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, yazıtların ziyaretçi tahribine karşı korumaya alındığını belirtti.
Urartu Krallığı’na üç asır başkentlik yapan Van Kalesinde bulunan yazıtlar, Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürlüğü’nce koruma altına alındıKent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Van Kalesi’nde bulunan Urartu Krallığı’na ait yazıtlarla ilgili Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında, kalede bulunan yazıtların koruma altına alınması amacıyla hazırlanan rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.

Urartu Yazıtları'nın şu anki durumu
Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürü Cemil Karabayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, Urartu Kralı Sarduri’ye ait olan ve gerçekleştirdiği seferleri konu alan yazıtların, günümüze kadar birçok kişi tarafından tahrip edildiğini belirterek, yazıtların, bilinçsiz saldırılar ve ziyaretler sonucunda zarar gördüğüne dikkati çekti. Hazırladıkları raporda, yazıtlara zarar veren kişilerin tespit edilerek haklarında soruşturma açılmasını talep ettiklerini vurgulayan Karabayram, kaleyi gezen ziyaretçilerin de daha duyarlı olması ve tarihe saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

"Tarih affetmesin"

Raporun onaylanması halinde, yazıtların temizliği için proje hazırlayacaklarını anlatan Karabayram, ”Görmüş olduğunuz bu manzara bir rezalet. Bunu yapanları ’tarih affetmesin’ diyorum. Eserlere zarar veren kişilerin toplumda yeri yoktur” diye konuştu.