Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Korsan kitapçılar birbirini ihbar ediyor

Korsan kitapçılar birbirini ihbar ediyor

Korsan kitapçılar birbirini ihbar ediyor30 Ocak 2015 - 05:01
Korsan Kitap Hattı'na, hem korsan kitap satışından mağdur olan esnaf, hem de rakip korsan kitapçılar başvuruyor
GÜLDEN ÖKTEM
 
Yaklaşık iki buçuk yıl önce korsan kitapçılarla mücadele etmek için kurulan Korsan Kitap Hattı (05305807799), sadece İstanbul'dan değil tüm Anadolu'dan ihbarlar alıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği avukatı Melahat Boran, her gün yüzlerce şikayet aldıklarını ve insanların daha rahat ulaşabilmesi için 24 saat çalıştıklarını söyledi. "Korsan kitap konusunda herkes çok hassas," diyen Boran, Anadolu'daki kitapçıların mağduriyetinden de şu cümlelerle söz etti: "Kitapçı bizi arıyor ve komşu esnafın 5 TL'ye kitap sattığını söylüyor. 'Ben dükkanı kapatacak hale geldim, nasıl olur bu durum?' diye soruyor haklı olarak. Biz de gerekeni yapıyoruz". 
 
Korsan kitap satıcılarının da baskınlar sırasında birbirini ihbar ettiğini sözlerine ekleyen Boran, şunları anlattı: "Hep benim matbaamı basıyorsunuz, gidin biraz da bilmem kimin matbaasını basın, diyor ve en doğru şekilde bizi yönlendiriyor." Yazarların da sokaklarda kitaplarının korsanlarının satışlarını gördüklerini ve kendilerini aradığını söyleyen Melahat Boran, "Tehdit aldığımız korsancılar da var tabii. Bizzat ofise gelip bizi tehdit ediyor ama elinden başka da bir şey gelmiyor," dedi.
 
İstanbul'da uzun zamandır korsan kitaba karşı gerçekleştirilen müdahaleler yoğun bir şekilde yapıldığı için, korsan kitap üretimi Çorlu ve Tekirdağ taraflarına kaydı. Boran, oradan gelen ihbarları artık daha dikkatli değerlendirdiklerini ifade etti.
 
Av. Melahat Boran, korsan kitap üretiminin Çorlu ve Tekirdağ tarafına kaydığını belirtiyor.
 
"Müzik ve film ihbarları da var"
 
Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği'nin sadece kitaplara yönelik olduğu için, kurulan hattın da Korsan Kitap Hattı ismiyle kurulduğunu söyleyen Boran, "İnsanlar 'korsan' konusunda öylesine tepkili ki, müzik ve sinema sektöründen de şikayetler aldık. 'Burada CD kopyalanıyor, film kopyalanıyor,' diyenler de çok çıkıyor," dedi. Korsan Kitap Hattı'nın bir tür danışma hattı görevi de olduğunu anlatan Boran, sözlerine şöyle devam etti: "Yazarlar bazı yayınevleri ile yaptıkları anlaşmaları arayıp bize danışıyor. Çevirmenler de tabii.  Biz de elimizden geleni yapıyoruz ve gerekli yönlendirmeleri gerçekleştiriyoruz."
 
"Sevgilisini ihbar etti"
 
Melahat Boran, hatta gelen ilginç bir olayı da şu sözlerle anlatıyor: "Bir bayan aradı İzmir'den. Erkek arkadaşı kendisini terk etmiş ve korsan kitap satıyormuş. Ağlamaklı bir sesle nasıl incindiğini ve erkek arkadaşını ne kadar çok sevdiğini söylüyordu. Sonra, sevgilisini bize ihbar etti ve 'O da üzülsün ne olur,' dedi. O öyle söylemese de ihbarı değerlendirecektik..."