Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Pen 2013 Öykü Ödülü Leylâ Erbil'in

Pen 2013 Öykü Ödülü Leylâ Erbil'in

Pen 2013 Öykü Ödülü Leylâ Erbil'in16 Şubat 2013 - 07:02
PEN 2013 Öykü Ödülü'nü kazanan usta yazar Leylâ Erbil odaklı Dünya Öykü Günü etkinliği Perşembe akşamı İstanbul Fransız Kültür Merkezi'ndeydiGÜLDEN ÖKTEM

"1954-55 yılları olmalı. Onat’la (Kutlar) Türk edebiyatını nasıl yenileştireceğimizi tartışıyoruz. Ben, insanları anlatmakta yetersiz kalan bu dili, bu kalıpları değiştireceğimi söylüyorum. Onat’sa 'Ben de o dili madrigallere dönüştüreceğim' diyor..."

Bu sözler, Türk edebiyatının usta kalemlerinden Leylâ Erbil'e ait. Fransız Kültür Merkezi'nde önceki gün düzenlenen PEN 2013 Öykü Ödülü'nün verildiği Erbil, hastalığı dolayısıyla törene katılamasa da bu sözlerle başlayan bir metin gönderdi okurlarına. PEN ödülün veriliş gerekçesini ise, "Edebiyat alanındaki olağanüstü eserleri, laik ve demokratik bir Türkiye yönündeki mücadelesi için bir şükran ifadesi olarak 2013 PEN Öykü Ödülü'nü Leylâ Erbi'e sunmaktan kıvanç duyuyoruz," sözleriyle açıkladı. Törende, Leylâ Erbil'in fotoğraflarının yer aldığı kısa bir video gösterildi. Erbil'in fotoğraflarının yanı sıra, kapısı yarı açık bir hastane odasının da fotoğrafı da bulunuyordu video gösterisinde. PEN 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan bu fotoğrafın Leylâ Erbil'in yatmakta olduğu hastane odasında çekildiğini söyledi: "Ödülü almaya gelemediği için çok üzgündü Leylâ Hanım. 'Okurlarım beni bekler' dedi hep..."

Törende daha sonra, 14 Şubat Dünya Öykü Günü olması nedeniyle Leylâ Erbil'in "Kış Bitmek Bilmeyecek" isimli öyküsü Fransızca, Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Okumaların ardından Nedret Öztokat, Cem Mumcu ve Onur Behramoğlu Leylâ Erbil üzerine konuşma yaptılar.