Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Turgut Özakman'ı yitirdik

Turgut Özakman'ı yitirdik

Turgut Özakman'ı yitirdik28 Eylül 2013 - 02:09
"Şu Çılgın Türkler" romanıyla cumhuriyet tarihinin en çok satan kitaplarından birine imza atan roman ve tiyatro yazarı Özakman, 83 yaşındaydıAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam etti. Daha sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983-1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, hayatı boyunca sayısız esere imza atmıştı. "Bir Şehnaz Oyun", "Fehim Paşa Konağı", "Resimli Osmanlı Tarihi" ve Devekuşu Kabare'nin sahnelediği "Deliler" gibi oyunları defalarca seyirciyle buluştu. "Bir Şehnaz Oyun", 1983 yılında başrollerini İlyas Salman, Şener Şen ve Yaprak Özdemiroğlu'nun paylaştığı "Şekerpare" filmiyle sinemaya uyarlandı. Özakman aynı zamanda 1994 yılında TRT ekranlarında yayınlanan "Kurtuluş" dizisinin senaryosuna da imza atmıştı.

Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan "Şu Çılgın Türkler" (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, cumhuriyet tarihinin en çok satan kitaplarından biri oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kalan 752 sayfalık "Şu Çılgın Türkler", 2013 yılı itibariyle 398 baskıyla en çok basılan kitaplardan biri oldu.

Evli olan Özakman'ın üç çocuğu ve dört torunu vardı.