Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Hapishane orkestrası Grammy adayı

Hapishane orkestrası Grammy adayı

Hapishane orkestrası Grammy adayı15 Aralık 2015 - 12:12
Malawi'nin ilk Grammy adaylığı, müebbet mahkumlarının çoğunlukta olduğu Zomba Hapishanesi'nde kurulan bir orkestranın albümüyle geldi. Mahkumlar, Grammy adaylığından haberdar olmayabilir
Afrika'nın çok fazla gündeme çıkmayan ülkelerinden Malawi, ABD'nin ve dünyanın en ünlü müzik ödülleri Grammyler'de beklenmedik bir müzisyen profili ile yer alıyor. Ülkenin güneyindeki Zomba şehrinin en yüksek güvenlikli hapishanesinde kalan mahkumların kurduğu orkestra, Grammy ödüllerine aday. En İyi Dünya Müziği Albümü dalında aday gösterilen 'I Have No Everything Here' ile Zomba Prison Band (Zomba Hapishane Orkestrası), Ladysmith Black Mambazo, Angelique Kidjo, Gilberto Gil ve Anoushka Shankar gibi dünya çapında ünlü isimlerle yarışıyor. Guardian gazetesine konuşan albümün yapımcısı Ian Brennan, haber karşısında şoka girdiğini söylerken, mahkumların Grammy'ye aday gösterilen ilk Malawili müzisyenler olduklarını vurguladı. Ancak yapımcı, tüm iletişim hapishane müfettişi ya da yerel STKlar üzerinden yapıldığı için mahkumların tarihi adaylıklarından haberdar olup olmadıklarını bilmiyor.
 
Adam öldürme ve hırsızlık gibi suçlardan müebbet hapis cezasına çarptırılmış mahkumların çoğunlukta olduğu hapishanede kurulan Zomba Prison Band, 'I Have No Everything Here'ı Brennan'ın yapımcılığında 2013 yazında kaydetti. Malawi'nin yanı sıra Zambia, Zimbabwe ve Mozambik'te yaklaşık 12 milyon kişi tarafından konuşulan Chichewa dilinde şarkılardan oluşan bir saatlik albümde, cezaevinde kalan erkek ve kadın 16 mahkumun ismi yer alıyor. Kayıtta bulunan mahkumlardan biri yakın zamanda, 37 yaşında hayatını kaybetti.
 
BUGÜN
    Yarın