Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Pera'dan 4. albüm albüm

Pera'dan 4. albüm albüm

Pera'dan 4. albüm albüm04 Aralık 2018 - 04:12
Türk rock müziğinin son dönem en çok konuşulan gruplarından Pera'nın 4. stüdyo albümü "Mutlu Ol", grubun yakın zamanda hayata geçirdiği kendi şirketleri olan SoundFeed Production imzası ile yayında.

Bugüne kadar toplam izlenmeleri 10 milyonu geçen birçok single yayınlayan ve yılda ortalama 100'ün üzerinde konser veren grup yeni albümleri ile de oldukça iddialı. Grubun yoğun turneleri esnasında gerçekleşen kayıtlardan oluşan 13 şarkılık dopdolu albüm, Pera'nın diğer albümlerine nazaran daha depresif ve grubun kendi memleketi olan Ankara griliğini taşıyor.  

 

 

'Belki de Aşık Oldun' un çıkış şarkısı olarak belirlendiği albüm, grubun çok sesliliğe bir nebze daha yaklaştıkları ve bu sebeple ney, mızıka, piano ve synthler kullanılarak parçalarına başka müzikal renkler kattıkları bir albüm. Tüm söz ve müziğin önceki albümlerde olduğu gibi solist Gökhan Mandır'a ait olması, kayıtları grubun gitaristi Kaya Sevinç'in yapması, grubun müziğinin tamamen kendi içlerinden geldiği gibi kalmasında çok büyük önem taşıyor. Kendi kliplerini çekme işine de soyunan Pera, Gökhan Mandır ve Hakan Ünalan yönetmenliğinde albümdeki çoğu şarkıyı kliplendirmeyi planlıyor.

 

 

Albüm içsel yalnızlığı yanında depresif korkularla yoğun dursada albüme adını veren "Mutlu Ol" ile sevginin naifliğini ve değerini belirten bir dokunuşla son buluyor. Yaşadıkları süreçte kendi özel hayatlarındaki hüzünlerin ve travmaların bir yansıması olduğunu düşündükleri bu albümün, dinleyenlerin kalplere dokunacağına olan inançları tam. Ülke genelinde en çok konser veren grupların başında gelen grup yeni şarkıları ile dinleyenleri ile yeniden buluşmanın heyecanını yaşıyor.

 

 

2008 yılında Gökhan Mandır ve Hakan Ünalan tarafından kurulan PERA, ilk albümleri "Bir Başka Dünya" ve ikinci albümleri "Giz" ile hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştı. 2011'de Kaya Sevinç ve 2015'te Barış Ceylan'ın katılmasıyla güncel kadrosuna kavuşan grup üçüncü stüdyo albümleri "En Güzel Mevsimim"le daha da büyük bir kitleye ulaşıp bir çok rekora imza attı. Itunes Türkiye, iTunes Türkçe Rock, Shazam Top 100 gibi listelerde aylarca ilk sıralarda bulunan tek Türk isim oldu.

 

 

Kariyerlerinin ilk gününden bu yana 30'un üzerinde dizide şarkılarıyla yer alan Pera, ayrıca Medcezir ve Emmy ödüllü Kara Sevda dizilerinde rol alarak Türkiye dışında da ciddi bir dinleyici kitlesi edindi. Birçok üniversite tarafından "En Iyi Müzik Grubu" dalında ödüllere layık görüldü.

Etiketler: Pera  SoundFeed