Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » ''Geçmişten Geleceğe Balat'' sergisi

''Geçmişten Geleceğe Balat'' sergisi

''Geçmişten Geleceğe Balat'' sergisi30 Haziran 2013 - 07:06 | Felix De La Concha'nın projesinden bir kare.
Plato Sanat, "Misafir Sanatçı Programı" ile İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler'i ağırlıyorProgramın ilk iki misafiri, ilk tematik rezidans projesinde, İstanbul'da ve özellikle Plato Sanat'ın bulunduğu tarihi bölge olan Balat'ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bu bağlamda şu anda gündemde olan tartışmaları da ele aldı.

29 Eylül'e kadar görülebilecek sergide Felix De La Concha, her gün bir kişi olmak üzere farklı çevrelerden gelen 20'den fazla Balat sakinini ve buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmetti ve oluşturduğu bu günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel hazırlayıp; tablo ve videolarla da bir kurgu hazırladı. Balat'ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyan konseptte portrelerle belgelerin kombinasyonu ile özel bir çizim oluşturup İstanbul'un Balat semtindeki çağdaş şehir yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına da olanak sağladı.

Elif Süsler ise, Felix de la Concha'nın aksine Balat'ın geleceğini ütopik / distopik bir bakış açısıyla ortaya koydu. George Orwell'ın "1984"üne ve olimpiyatlara adaylığının sonuçlanmasını bekleyen şehir İstanbul'a atıfta bulunarak "Balat 2020" adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarladı. 2020'de ortaya çıkmış yeni bir insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat'ın tanıtım paketini içeren bir proje oldu. Reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat'ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanında, ortaya çıkmış olan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtıldı.