Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » Sabancı Müzesi 15 yaşında

Sabancı Müzesi 15 yaşında

Sabancı Müzesi 15 yaşında09 Mayıs 2017 - 06:05
Ziyarete açıldığı 2002 yılından bu yana; Picasso, Rodin, Dali, Rembrandt, Monet, Anish Kapoor, Joan Miró gibi dünyaca ünlü birçok sanatçının sergisine ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 15. yılı için baharı bir güne sığdırıyor. Uluslararası sergilerinin yanı sıra; 'Müzede Yoga', 'Müzede Caz' etkinlikleri, çocuklar ve yetişkinlere yönelik eğitim programları, konser, seminer ve konferanslarla ziyaretçilerine çok yönlü bir müzecilik ortamı sunan SSM, 15. yılı şerefine 13 Mayıs Cumartesi günü için özel bir program hazırladı.
 
SSM’nin, geniş bitki çeşitliliğine sahip bahçesinin farklı noktalarında devam edecek program, Cihangir Yoga eğitmenleri yönetimindeki 'Müzede Yoga' dersiyle başlayacak. Müzenin açılış saati olan saat 10.00’dan sonra ise katılımcılar, sokak performanslarıyla tanınan Uninvited Jazz Band’in gün içinde farklı saatlerde seslendirecekleri swing ve blues parçalarıyla programı sürdürecek. Etkinlik kapsamında gün boyu sürecek bir başka aktivite ise ise, 6-12 yaş arası çocukların katılabileceği 'Çocuk Atölyeleri' olacak.
 
Sergi turundan söyleşilere
 
Galeri ve Atlı Köşk’teki etkinliklerin de yer aldığı program kapsamında dileyen ziyaretçiler, 'Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında' sergisini uzman rehberler eşliğinde gezebilecek. Sabancı Ailesi’nin yıllar boyu yaşadığı Atlı Köşk’ün bir ev-müze olarak ev sahipliği yaptığı koleksiyonlar, SSM koleksiyon yöneticileri Ayşe Aldemir Kilercik ve Hüma Arslaner ile konservatör Nurçin Kural Özgörüş’ün rehberliğindeki 'Koleksiyon Buluşmaları'nda anlatılacak.
 
Ziyaretçiler Bora Çeliker Blues Band’in, 1940’lardan bugüne blues ve benzeri müziklerden örneklerin yanı sıra funk ve rock‘n’roll klasiklerini seslendireceği konserini izleme şansı yakalacak. SSM’nin 15 yılda İstanbul kültür ve sanat hayatında edindiği yeri, Cem Erciyes ve İhsan Yılmaz ve Ayşegül Sönmez bir söyleşiyle mercek altına alacaklar. 15. yıl etkinlikleri Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konseriyle sona erecek.