Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sinema » Londra'da Türk Filmleri Haftası

Londra'da Türk Filmleri Haftası

Londra'da Türk Filmleri Haftası07 Aralık 2018 - 02:12
Londra Yunus Emre Enstitüsü, Sinema Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle Londra’nın önde gelen üniversitelerinden King’s College ortaklığında 12-16 Aralık tarihlerini kapsayan Türk Filmleri Haftası düzenliyor.

Festival süresince King’s College Strand kampüsünde, aralarında yönetmenler Mustafa Karadeniz’den “Çınar”, Semih Kaplanoğlu’ndan “Buğday”, Esra Vesu Özçelik’ten “Hicran ve Melek”, Nuri Bilge Ceylan’dan “Kış Uykusu”, Derviş Zaim’den “Rüya”, Mustafa Kara’dan “Kalandar Soğuğu” ve Can Ulkay’dan “Ayla” gibi son yıllarda çekilmiş, Türkiye ve gösterildiği ülkelerde ses getirmiş yapımlar Londralı seyircisiyle buluşacak.

 

Türk Filmi Haftası, 12 Aralık’taki açılışını yönetmen Mustafa Karadeniz’in ödüllü filmi “Çınar” ile yapıyor. Yunus Emre Çelik, Sezgin Cengiz ve Şilan Düzdaban’ın baş rollerini paylaştığı film, Kars’ın bir köyünde iki göz bir evde yaşayan Mustafa, karısı Suna ve engelli oğullarının öyküsünü anlatıyor. Bir gün, oğullarının kendi çocukları olmadığını öğrenen çifti bundan sonra ne yapacaklarına dair zor bir karar bekliyor. King’s College’ın Lukas Tiyatro sahnesinde yer alacak film gösterimini, yönetmen Mustafa Karadeniz’in katılacağı bir soru-cevap oturumu takip ediyor.

 

13 Aralık’ta ise, Londralıları bir genetik bilimcinin, şehirdeki genetik kriziyle mücadelesini konu alan ve  gelecekte geçen distopik film “Buğday” bekliyor. Filmin başrol oyuncusu Jean-Marc Barr film gösterimi sonrasında soru-cevap oturumuna katılacak.

 

Yıllar sonra tekrar karşılaşan iki arkadaşın hayatın zorlukları ve içinde bulundukları ataerkil toplumun çıkmazlarına karşı birbirlerine olan desteklerini dramatik bir dille aktaran “Hicran ve Melek” , Film Haftası’nın üçüncü gününde gösteriliyor. Phillip Bergson yönetimindeki soru-cevap kısmına yönetmen Esra Vesu Özçelik de katılacak.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye’deki gösteriminde ses getiren yapımı “Kış Uykusu”nun baş rollerini Haluk Bilginer ve Melisa Sözen paylaşıyor. Rus yazar Anton Chekov’un iki öyküsünden ilham alan filmde, emekli bir aktör ve onun genç karısının ilişkileri ve hayatlarına dair çelişkileri anlatılıyor.  New York’ta da ilk gösterimini yapan film, Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün Türk Filmleri haftası kapsamında  Londralılarla 15 Aralık’ta buluşturuluyor.

 

Derviş Zaim yapımı film “Rüya”, başarılı bir mimar olan Sine’nin uyku problemleri ve tedavisi  süresince gördüğü rüyaları fantastik bir dille aktarıyor. Usta yönetmen Derviş Zaim’in de katılacağı gösterimi soru-cevap oturumu izleyecek.

 

Türk Filmleri Festivali kapanışını ise  modern hayattan uzak, soğuk bir dağ köyünde yaşayan Mehmet’in sefaletten kurtulma çabasıyla dağlarda altın arama macerasını pastoral bir uslupla dile getiren “Kalandar Soğuğu” ile yapıyor. Sinema eleştirmeni Phillip Bergson bu sefer yönetmen Mustafa Kara ile soru-cevap oturumunu gerçekleştirecek.

 

Son gün gösterimde olacak bir diğer film ise “Ayla”. Yaşanmış bir tarihi öyküyü beyaz perdeye taşıyan filmde,  1950’lerde Kore Savaşı’nda görev alan bir Türk subay olan Süleyman’ın öyküsü bir gece ailesini savaşta kaybeden ve yalnız kalan Ayla’yı bulmasıyla başlıyor. Onu kurtaran ve karşılaştığı bütün yasal ve sosyal engellere rağmen kızı gibi sahiplenen Süleyman, tüm çabalarına rağmen ayrılığın önüne geçemiyor. Türkiye’deki gösteriminde izleyiciden tam not alan  film, festivalde 16 Aralık’ta kapanış filmi olarak yer alıyor.

 

Londra Yunus Emre Enstitüsü ve Kings College işbirliğiyle düzenlenen Türk Filmleri Haftası’na katılım ve film seansları ücretsiz olarak izleyiciye sunuluyor.