Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Milliyet Kitap » » Farklı Noel hikayesi sevenlere
Aralık 2017

Farklı Noel hikayesi sevenlere

Bilgi Yayınevi’nden çıkan “Karanlık Yılbaşı Öyküleri: Aralıktan Sızan Karanlık”, yılbaşı ve kar temasıyla 13 korku öyküsünü bir araya getiren birseçki. Birbirinden farklı uslüpların buluştuğu bu kitap, gerilimseverler için iyi bir yeni yıl hediyesi.

E. NİDA DİNÇTÜRK

 

Yılbaşının kar teması, kırmızı­larla yeşillerin altın ve gümüş renklerle buluşması, parıldayan ışıklar, süslenmiş vitrinler, hediyeler... Kimimiz için yılın en güzel zamanı, ki­mimiz için kapitalist sistemin bir başka tuzağı. Sonuç olarak, tüm dünyanın aynı coşkuyla paylaştığı tek özel gün olma özelliğini uzun bir süredir koruyor yıl­başı. Buluşulan ortak payda ise malum: Bir takvimi bitiriyor olmak. Yılbaşının çoğunlukla da mutlulukla ya da umutla bağdaştırılıyor oluşu bundan olsa ge­rek. Ama tüm bu coşkuya, yapılan renkli partilere, çekilen tombalalara, geri sa­yımlara rağmen yeni yılı aynı heyecanla karşılamayı reddeden bir güruh var. İşte onlar, yılbaşı gecesini korku filmleri iz­leyerek geçirenler, yılbaşı temalı korku öykülerinin sadık okurları. Zaten aslında yılbaşı, Hollywood menşeili onca mutlu Noel filmine karşın korku türü için ger­çekten zengin bir fondur. Bilgi Yayınevi etiketiyle çıkan “Karanlık Yılbaşı Öykü­leri: Aralıktan Sızan Karanlık” bunun en güncel ispatı.

Yerli derleme

Özlem Ertan, Mehmet Berk Yaltırık, Kubilayhan Yalçın, Demokan Atasoy, Gülbike Berkkam, Uğur Kılınç, Funda Özlem Şeran, Uğur Batı, Murat Baykan, Işın Beril Tetik, Alper Kaya, Orkide Ün­sür ve Galip Dursun’un karanlık öyküle­rini bir araya getiren kitap, doygun bir yerli korku edebiyatı seçkisi.

Orkide Ünsür’ün derlemesiyle olu­şan kitap, 13 korku öyküsünü bir araya getiriyor. 13 farklı öykü, 13 farklı üslu­bun da kapısını aralıyor. Bazen para­normal, bazen bir günahkarın peşinde, bazen polisiye, bazen bir sapkının gö­zünden gördüğümüz bu öyküler, tüm ge­rilimseverlere hitap ediyor. Kitapta her bir öykü kendi dünyasını yaratıyor ve kendi imgeleriyle yoluna devam ediyor. Bazı öyküler masalsı bir üslupla gerçek­lik zemininde kendine bir yer edinme çabası gütmeden akıp giderken bazıları ise sinirleri bozmayı başaracak derece­de gerçekle bağını korumaya çalışıyor. “Karanlık Yılbaşı Öyküleri”, yılbaşının tüm o sıcak, sevimli ve canlı atmosferiyle mücadele ediyor. Çoğumuzun zihninde huzurla bağdaşmış olan kar, öykülerin çoğunda kaçması imkansız bir hapisha­ne, insanı çıldırtacak bir sonsuzluk algısı olarak imgeleniyor. Bazense bir silaha dönüşüyor.

İki ortak nokta

Hepsi birbirinden farklı tarz ve kur­gularda yazılmış bu öyküler sadece iki ortak noktada buluşuyor: Yılbaşı ve ölüm. İnsanlığın en büyük korkusunun her nasıl gerçekleşeceği çok da önem­senmeden- ölüm olduğu, bu öykülerde bir kez daha ortaya çıkıyor.

Yeni yılla ilgili edebi bir eserden bah­sedilecekse akıllara ilk önce Charles Dic­kens’ın “Bir Noel Şarkısı” gelir. “Karan­lık Yılbaşı Öyküleri” de bu yılın sonuna yaklaşırken Dickens’ı daha erken hatır­lamamız için bir fırsat. Kitabın soğuktan ve yeni yıldan beslenen fonu, bunun ön­celikli sebebi gibi görünse de Dickens’ın hayaletler aracılığıyla zamanda yolculu­ğa çıkarttığı Scrooge karakteri, kitapta yer alan bazı ibret öyküleri sayesinde bir kez daha hatıralara geliyor. Dickens “Bir Noel Şarkısı”nı her ne kadar bir korku öyküsü olarak kaleme almamışsa da eser bir yeni yıl klasiğine dönüştüğü, insani öyküsüne rağmen hayaletleriyle hafı­zamıza kazındığı için, anmadan geçmek mümkün değil.

Scognamillo’ya saygı duruşu

Fakat “Karanlık Yılbaşı Öyküleri”ni anlatabilmek için en doğru adres, kita­bın da ithaf edildiği büyük korku ustası Giovanni Scognamillo. “Karanlık Yılbaşı Öyküleri”ndeki kar teması, Türkiye’de­ki korku edebiyatının önemli ismi olan Scognamillo’nun özellikle “Dehşet Öy­küleri” kitabında karşımıza çıkan kar temalı öykülerini anımsatıyor. Scogna­millo’nun bu öykülerde atıfta bulundu­ğu içimizdeki canavarlar da “Karanlık Yılbaşı Öyküleri”nde yer yer karışımıza çıkıyor. Bu anlamda kitap, ithafta bulun­duğu ustanın ayak izlerini takip ediyor, her bir öyküsüyle ona selam gönderiyor.

Herkesi mutlaka yumuşak karnın­dan vurup onun için unutulmaz olmayı başarabilecek etkideki bu öyküler yeni yıl arifesinde, karanlığa doğru aralanan bir kapı hüviyetinde. Yeni yılın gerisin­de, caddeler yavaş yavaş renklenmeye, ışıklanmaya başlarken “Karanlık Yılba­şı Öyküleri”, ışıkları kapatmak isteyen okurlarla buluşmayı bekliyor.