Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » “Ebeveyn Benim: Dokuz Tip Mizaç Modeli’ne Göre Ebeveyn-Çocuk İlişkileri”

“Ebeveyn Benim: Dokuz Tip Mizaç Modeli’ne Göre Ebeveyn-Çocuk İlişkileri”

<< Önceki | Sonraki >>
“Ebeveyn Benim: Dokuz Tip Mizaç Modeli’ne Göre Ebeveyn-Çocuk İlişkileri” Kitap Adı : “Ebeveyn Benim: Dokuz Tip Mizaç Modeli’ne Göre Ebeveyn-Çocuk İlişkileri”
Yazar : Dr. Ziya SELÇUK, Dr. Enver Demirel YILMAZ
Yayınevi : Mizmer Yayınları
Tür : Kişisel Gelişim
Fiyat : -
Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk ve Uzm. Psikiyatr Dr. Enver Demirel Yılmaz’ın Dokuz Tip Mizaç Modeli’nin bilimselliğini mesleki tecrübeleriyle birleştirdikleri ve akıcı bir dille kaleme aldıkları bu kitap, okuyucuların kendilerini, çocuklarını ve ebeveynlik yaklaşımlarını yeni bir gözle yeniden değerlendirmelerine imkan sağlıyor.
Kitap Hakkında
 
Dünya’da ilk kez uzman bir Türk ekip tarafından geliştirilen bilimsel bir mizaç modeli olan Dokuz Tip Mizaç Modeli’ne göre hazırlanan Ebeveyn Benim, tüm anne-babalara kendilerini ve çocuklarını tüm bireysel farklılıklarıyla daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. Genel-geçer doğru kabul edilen ebeveynlik yaklaşımlarına karşın Ebeveyn Benim, her bir ebeveynin “mizaca uygun en iyi çocuk yetiştirme yaklaşımını” keşfetmesi için bir rehber oluyor. Aynı zamanda pratik ve etkili öneriler sunarak çocukların mizacına uygun en sağlıklı yaklaşımın anahtarını vermeyi vaadediyor. “Daha iyi bir anne-baba” olmakla ilgili ebeveynin kendi mizaç tipine özgü olarak sunduğu öneriler sayesinde ise çocukların bireysel farklılıklarının yanı sıra anne-babaların da bireysel farklılıkları olduğuna dikkat çekiyor.
 
 
* * *
ARKA KAPAK:
 
- “Kitaplarda yazan veya uzmanlardan duyduğum tüm önerileri uyguluyorum ama maalesef her çocuk bir değil ki! Bizimkine ne yapsam işlemiyor”.
 
- “Çünkü çocuğunuz o kitapta yazan çocuk değil. Siz de oradaki ebeveyn değilsiniz... Dolayısıyla ‘her çocuk için' genel geçer doğru kabul edilen öneriler, sizin ailenizde etkili olmayabilir”
 
“Her çocuk için değil de, sizin çocuğunuz için doğru olan davranış/yaklaşımın hangisi olduğunu nasıl bilebilirsiniz?” “Çocuğunuzun zaten doğuştan sahip olduğu olumlu potansiyellerini nasıl ortaya çıkarabilir, sağlıklı kişilik gelişimine nasıl destek olabilirsiniz?” “Çocuğunuza hangi değerleri mutlaka edindirmelisiniz?” “İstenmeyen davranışların önlenmesi adına nasıl bir yaklaşım sergilemelisiniz” veya “çocuğunuzun istenmeyen/uyumsuz davranışları karşısında ne yapmalısınız?”
 
Eğitim alanında uzman Dr. Ziya Selçuk ve Psikiyatri alanında uzman Dr. Enver Demirel Yılmaz, Dokuz Tip Mizaç Modeli'ne dayalı olarak özenle hazırlanan “Ebeveyn Benim” kitabında sizinle birlikte bu sorulara cevap aradılar. Üstelik diğer kitaplardan farklı olarak; tüm çocuk ve ebeveynler için doğru olan standart bir yaklaşım değil, “sizlerin ve çocuğunuzun mizaç tipine özgü” bir yaklaşım benimseyebilmeniz için uzmanlık ve tecrübelerini birleştirdiler. Sizlere uygulanabilir yol haritaları sundular.
 
“Hangi mizaç tipindeki çocuk için hangi yaklaşım doğru ve yararlıdır?” sorusuna yanıt verebilecek olan bu kitap, anne-babalara; çocuklarının ve kendilerinin bireysel farklılıklarına uygun bir ebeveynlik tutumu belirlemede yol gösteren temel bir rehber olarak hazırlandı.
 
 
 
Tümü