Milliyet Sanat

Gallemit

<< Önceki | Sonraki >>
Gallemit Kitap Adı : Gallemit
Yazar : Servet Somuncuoğlu
Yayınevi : Matbuat Yayın Grubu
Tür : Roman
Fiyat : 18 TL
'Gallemit' modern hayatı reddederek "terk eden" ve çorak topraklarda ıssız bir bölgedeki kulübesinde tek başına yaşayan, kimine göre meczup, kimine göre bilge kişi bir adamın hikayesini anlatıyor.
Kitap Hakkında
Savrulup gidiyor ömür dediğin...
 
Sararmış satır aralarında çeyrek asırdır sızlayan yorgun hüzün sesleri. Ulu Kam’ın iç çekişi. Tibet’in rahipleri benden daha yalnız değildir...
 
Biri zahirde derbeder, diğeri sırların peşinde iki yalnız adam. Yürek yangınını söndürür ümidiyle kor ateşe serpilen suyun şarkta çıkardığı cızırtıyı garpta da uyabilen sıra dışı iki insanın gönül yolculuğu. Şaman davulları, veliler, amansız kokular, Elsa’nın gözleri...
Yalnız’ın öyküsü... Yalnızlığa öykü...
 
Sahiden savrulup gidiyor ömür dediğin. Ömürler savruluyor. Uzaklarda, yakınlarda. Bizatihi derûnda...
 
Evvel göçen yazar oldu. Kalanlar derin acılar çektiler. Ulu Kam haber alınca bir kez daha kahrolmuş; “Keşke ona Hafız’ın kabri gibi bir kabir yapabilseydim”, sözleriyle hayıflanmış.
Her insan bir başkasında yol arar kendine. Aradığı en yakınındadır. Tanrı Dağlarının zirvelerinde sessizce haykırdığı isim; gülün adıydı.
 
Kahramanın huzur ve sükûnunu zedelemeden, sis perdesinin tüllerini aralamadan meçhule ışık tutmak naif ve ulvî bir gayretti. Toplumsal hareketliliğin akabinde, kamuoyunda doğan alâka üzerine yeniden baskı teklifini de fazilet örneği sergileyerek reddetmişti; “Taze acının üzerine kitap çıkarmak yakışık almaz”.
 
Ulu Kam’ı dağlayan kurşun, vicdan sahiplerinin yüreğini kanatmalıydı. Kasten sıkılan o hain kurşuna herkes lânet etseydi kahbe devr-i devran böyle pervasız dönmeyecekti.
 
“Hepsi birbirine karıştı gitti. Gerçek kam Aziz mi, beş çocuğunu bırakarak dağlara giden adam mı, yıllar sonra onu arayıp bulan ben miyim?”
Tümü