Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » İngiltere Ortadoğu'ya Nasıl Girdi?

İngiltere Ortadoğu'ya Nasıl Girdi?

<< Önceki | Sonraki >>
İngiltere Ortadoğu'ya Nasıl Girdi? Kitap Adı : İngiltere Ortadoğu'ya Nasıl Girdi?
Yazar : Nurcan Özkaplan Yurdakul
Yayınevi : Kronik Kitap
Tür : Tarih
Fiyat : 384
Dünya tarihinin üzerinde güneş batmayan imparatorluğu İngiltere'nin Ortadoğu macerası hangi fikirlerle başladı? Osmanlı İmparatorluğu ile İngiltere'nin Ortadoğu'daki sıra dışı mücadelesinde neler yaşandı? İngiltere'nin Ortadoğu'daki stratejisinde konsoloslukların önemi neydi? "Önce ticaret ve siyaset, sonra hükmetmek" projesiyle İngiltere neyi amaçladı?
Kitap Hakkında

Dr. Nurcan Özkaplan Yurdakul bu özel çalışmasında, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile İngilizler arasında yaşanan Ortadoğu mücadelesini enine boyuna incelerken; konsolosluklardan ticarete, siyasetten hâkimiyet stratejilerine kadar tüm bilinmeyenleri gözler önüne seriyor.

Mevcut literatürün yanı sıra Osmanlı ve İngiliz arşivlerinden istifade ederek ortaya konan bu çalışma, 19. yüzyıl Osmanlı tarihçiliğinde askeri yenilgilerin ve toprak kayıplarının yasını tutmaktan ziyade, yetkin ve etkin Osmanlı devlet adamlarının dünya ölçeğinde nasıl siyaset ürettiklerini anlamak gerektiğini göstermektedir.

Okuyucular bilhassa "İngiliz Oyunu" şeklinde dillere pelesenk olmuş tarih anlayışının bir kestirmecilik ve yetersizlik olduğunu da bölümler eşliğinde göreceklerdir. Osmanlı-İngiliz ilişkilerinin seyri ve İngiliz konsolosluk kurumu ile başlayan kitap, İngiliz siyasetinin şimdiye dek hiç irdelenmemiş bir stratejisini daha açığa çıkarıyor; ticaret, siyaset ve hükmetmek.

"İngiltere Ortadoğu’ya Nasıl Girdi?", her türlü okur kitlesinin istifade edebileceği bir araştırmadır. İngiltere’nin Ortadoğu coğrafyasında kendine nasıl yer açtığını anlamanın yanı sıra günümüz Ortadoğu ülkelerinin meşgul olduğu güncel meselelere yönelik cevaplar da sunmaktadır.

 

Nurcan Özkaplan Yurdakul

1994 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1995’te London City Collage’da tamamladığı Uluslararası İşletmecilik eğitiminin ardından, aynı alanda ICM (Institute of Chartered Management) profesyonel sınavlarını verdi. 2000 yılında University of Leicester’dan MBA derecesi aldı. 2013’te Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Yakınçağ Tarihi alanında doktorasını tamamladı. 1995-2018 yılları arasında yurtiçinde ve yurtdışında özel ve kamu kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yapan Nurcan Özkaplan Yurdakul evli ve iki çocuk annesidir.

Tümü