Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi

Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi

<< Önceki | Sonraki >>
Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi Kitap Adı : Mozart Bir Dahinin Sosyolojisi
Yazar : Norbert Elias
Yayınevi : Alfa Yayınları
Tür : Anı - Biyografi
Fiyat : -
Alfa Yayınları unutulmaz kişilerin biyografilerini okurlarıyla paylaşmaya devam ediyor. Dünyada iz bırakan kişilerin izlerini ve yaşadıklarını daha iyi anlayabilmek adına ortaya çıkan bu seri onları daha iyi tanımamızı sağlıyor.
Kitap Hakkında
 
Mozart’ın yetiştiği saray müziği geleneğinde, müzisyenler en fazla bir tür zanaatkâr gibi görüldüğünden, onlardan tek beklenen saray halkını eğlendirmekti. Bu nedenle de, bugün bir dâhi olarak görülen Mozart kısa yaşamı boyunca sürekli bir iş edinmek için koşturmuştu ve bulabildiği tek iş de Salzburg’da küçük bir sarayda orgculuk olmuştu.
 
Elias’a göre Mozart başarısız olmuştu, çünkü buna hazır olmayan bir toplumda bağımsızlığının peşinde koşuyordu. Viyana aristokrasisinin sırt çevirmesiyle işsiz ve borç batağında yaşamak zorunda kaldı. En çok istediği eserlerini besteleyemedi ve anlamsız bir hayat yaşadığına inanarak öldü.
 
Alfa Yayınları’ndan çıkan Mozart, bireysel yaratıcılık ile bunu denetim altına almaya çalışan toplumsal beğeninin karşı karşıya kalmasının trajik sonuçlarını gözler önüne seriyor.
 
Etiketler: alfa yayınları  Mozart
Tümü