Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı

<< Önceki | Sonraki >>
Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı Kitap Adı : Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı
Yazar : İpek Çalışlar
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Tür : Anı - Biyografi
Fiyat : 32 TL
Derin ve kapsamlı araştırmalarıyla tanıdığımız İpek Çalışlar, Latife Hanım ve Halide Edib biyografilerinden sonra Atatürk'ün hayatını kaleme aldı.Çalışlar, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı”nda Ali Rıza Efendi'nin Zübeyde Hanım'a sevdalanmasını, nikahlandıkları günü; doğumundan itibaren Mustafa Kemal'in hayatını yepyeni bilgiler ışığında yazdı.
Kitap Hakkında

Çalışlar'ın roman akıcılığında kaleme aldığı Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı”,Mustafa Kemal'in yaşadığı yerlere yapılan yolculuklara, tanıklıklara ve belgelere dayanıyor.

 

Anlatıya eşlik eden fotoğraflar ve zengin kaynakçasıyla benzersiz olan bu biyografi, Mustafa Kemal’in özel hayatını ve mücadelesini bir arada inceliyor. İlk sevdalanmalarını ve tuttuğu ilk anı defterini kız kardeşi Makbule'nin anlatımlarından öğrendiğimiz kitapta, duygu ve düşünce dünyasını ise bizzat Mustafa Kemal’in kendi kaleminden okuyoruz.


Annesine yazdığı 1919 tarihli bir mektupla ülkenin başına geçme sürecine tanıklık ederken; cepheden yazdığı bir mektupla da arkadaşı Madam Corinne'den roman isteyen, Trablusgarp çölünde savaşan askerleri için beyaz örtülü, çatal bıçaklı sofralar hazırlatan farklı bir Mustafa Kemal’le tanışıyoruz.

Tümü