Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Osmanlı İmparatorluğu'nda Bürokratik Reform

Osmanlı İmparatorluğu'nda Bürokratik Reform

<< Önceki | Sonraki >>
Osmanlı İmparatorluğu'nda Bürokratik Reform Kitap Adı : Osmanlı İmparatorluğu'nda Bürokratik Reform
Yazar : Carter V. Findley
Yayınevi : Alfa Yayınları
Tür : Tarih
Fiyat : -
Carter Findley, Osmanlı İmparatorluğunun bürokratik sistemin geçirdiği evrimi kendi kültürel çevresinde görüldüğü biçimiyle inceledi. Gerçek Babıâli neydi? Bir teşkilat mı; bir bina mı? Yoksa gerçekten bir kapı ya da girişten öte bir şey değil miydi? Carter V. Findley Osmanlı İmparatorluğunda Bürokratik Reform kitabı ile işte bu sorulara yanıt vermektedir.
Kitap Hakkında

Osmanlı İmparatorluğunda Bürokratik Reformuzman olmasa da bürokrasiye ya da geleneksel toplumların modernleşmesine ilgi duyan daha geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyor.

 

19. yüzyıl Osmanlı reformları yalnızca Osmanlı İmparatorluğu ya da Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından değil, İslam dünyasının devlet idaresi geleneği tarihinin bütünü için de büyük bir önem taşımaktadır. Bu reformlar daha geniş bir kapsamda bakıldığında da önemlidir. Eğer sahip olduğu geleneksel kültür Batı kültürüyle büyük ortaklıklar içeren Rusya’yı bir kenara bırakacak olursak Osmanlılar, modernleşmeye yönelen ilk Batılı olmayan ve 19. yüzyılın emperyalizm çağında bağımsızlığını nispeten sürdürebilmiş az sayıdaki toplumdan bir tanesidir. Dolayısıyla Osmanlı idari reformlarının tam anlamıyla değerlendirilebilmesi bunların derin bir tarihsel bakış açısıyla ele alınmasına ve diğer toplumların deneyimleriyle kıyaslanmasına bağlıdır.

 

Elinizdeki çalışma bu reformların, özüyle ilgili olarak önemli bir aşamasını incelemeyi ve açıklamayı hedeflemektedir:

 

Geç imparatorluğun bürokratik teşkilatlarından en önemlisinin ve onun kadrolarını oluşturan yönetici sınıf kolunun gelişimi.

Tümü