Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Ottla'ya ve Aileye Mektuplar

Ottla'ya ve Aileye Mektuplar

<< Önceki | Sonraki >>
Ottla'ya ve Aileye Mektuplar Kitap Adı : Ottla'ya ve Aileye Mektuplar
Yazar : Franz Kafka
Çevirmen : Regaip Minareci
Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tür : Anı - Biyografi
Fiyat : 13 TL
Kafka’nın en sevdiği kız kardeşi ve ailesine yazdığı mektuplar Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde.
Kitap Hakkında

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Franz Kafka’nın eserlerini Modern Klasikler Dizisi’nde yayımlamaya devam ediyor. Kafka’nın 1909 yılından ölümüne değin en sevdiği ve en iyi anlaştığı kız kardeşi Ottla’ya ve ailesine yazdığı mektuplardan oluşan Ottla’ya ve Aileye Mektuplar, dizide yerini aldı.

 

İki kardeş arasındaki güçlü bağı ortaya koyan bu mektuplarda Kafka, küçük kardeşini hayatta attığı her adımda destekleyen sevecen bir ağabey olarak karşımıza çıkıyor. 1892 doğumlu Ottla, Kafka’nın en küçük kız kardeşiydi. Masumiyeti ve duygudaşlığıyla ağabeyinin kalbinde apayrı bir yer edinen Ottla, Kafka’nın sanatını takdir ediyor ve onunla gurur duyuyordu. 1920’de ailesinin karşı çıkmasına karşın Hıristiyan bir Çekle evlenmiş, bu evlilikten iki kızı olmuştu.

 

Nazi döneminde eşini ve çocuklarını korumak için boşanmış, sonrasında gidip kendini Yahudi olarak kaydettirmiş ve Theresienstadt’a gönderilmişti. 1943’te trenle Auschwitz’teki ölüm kampına gönderilen çocuklara gönüllü olarak eşlik ederken kendi hazin sonuna doğru ilerliyordu. Ottla’nın kızları tarafından saklanan mektuplar, Çekoslovak makamlarının uzun yıllar yurtdışına çıkarılmasına ya da ülkede yayımlanmasına izin vermemesi yüzünden ancak 1974’te okurla buluşabildi.

Tümü