Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Eser Rüzgar | Biraz Hard Rock, biraz Latin Pop

Biraz Hard Rock, biraz Latin Pop

18 Kasım 2012 - 07:11
İstanbul, geçtiğimiz hafta iki konsere ev sahipliği yaptı: Thin Lizzy ve Jennifer Lopez. Konserlerin dinleyici kitleleri birbirinden farklı olsa da ikisi de hayranları için oldukça önemli konserlerdiAvea Escape to Music Konserleri kapsamında sezonun ilk konseri olan Sharon Van Etten konserinden sonra, konserlerin ikinci ayağında Thin Lizzy, sadık dinleyicileri için İstanbul’daydı. Grup, kış sezonunda üstü kapatılan ve kapasitesi 2500 kişi civarında olan Maçka Küçükçiftlik Park’ta mütevazı bir rock müzik dinleyici kitlesiyle buluştu. Hard rock ve heavy metal müziğin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen 1969 Dublin çıkışlı grup, verdiği konser ile hayranlarına unutulmaz bir performans sergiledi.

Fotoğraf: Eser Rüzgar
Müzikseverler, grubun 1986’da ölen basçısı, şarkı yazarı ve solisti Phil Lynott’ın mirasına duydukları saygı nedeniyle bundan sonraki albümlerini “Thin Lizzy” adıyla çıkarmayacağını açıklayan efsane grubu, bu isimle son kez izleme şansı buldular. Çift gitar armonisi kullanan ilk hard rock gruplarından biri olarak kabul edilen ve 43 yıllık kariyerinde 12 stüdyo albümüne imza atan, başta Iron Maiden olmak üzere birçok gruba ilham veren Thin Lizzy’nin 12 adet canlı 39 adet toplama albümde parçaları bulunuyor. “Still in Love With You”, “Whiskey in the Jar", "Jailbreak", "The Boys Are Back in Town" ve "Bad Reputation” gibi tüm dünyada sevilen şarkılarını İstanbullu hayranları için söylediler.

Popüler müzikteki dünya çapındaki başarısını Thin Lizzy ile yakalayan 50'li yıllardan bu yana pek çok ismin yorumladığı “Whiskey in the Jar” eski bir İrlanda halk türküsü. Şarkıyı Metallica da coverladı ve bu cover ile 2000 yılında Grammy ödülünün sahibi oldu. Ayrıca “Thin Lizzy" adınının grubun eski gitaristi Eric Bell tarafından bulunduğu ve bir çizgi roman serisi olan The Dandy'deki Tin Lizzie adlı robottan geliyor olması da ayrı bir anekdot.

Fotoğraf: Eser Rüzgar.
Haftanın bir diğer konseri de Garanti Bonus ana sponsorluğunda gerçekleşen Jennifer Lopez konseriydi. Önce 16 kasım Ülker Sports Arena olarak belirlenen konser, biletlerin hızla tükenmesi üzerine ikinci konseri, arından da yoğun talebin devamı üzerine Avrupa yakasında Ataköy Atletizm Arena’da üçüncü konseri getirdi. Lopez hayranlarını hayal kırıklığına uğratmak istemeyen Bonus, sanatçının 71 konserlik “Dance Again” turnesi kapsamında ilk defa aynı şehirde üç konser için el sıkışmış oldu.

14 Kasım'da Ataköy Atletizm Arena’da izlediğim Jennifer Lopez’in ön sanatçısı olarak Bedük sahne aldı. Ses sisteminin azizliğine uğrayan Bedük ortamı ısıtmaya çalıştıysa da pek başarılı olamadı. Ama zaten konser alanının ısınmaya ihtiyacı kalmadı çünkü Latin güzel Jennifer Lopez’in sahneye çıkmasıyla konserin fitili ateşlenmiş oldu. Yaklaşık iki saat sahnede kalan ona yakın kostüm değiştiren Lopez, kıvrak dansları ve sempatik tavırlarıyla dinleyenlerini büyüledi. Seksi şovlarının yanı sıra romantik şarkılarını da çocukları Emme ve Max’in görüntüleri eşliğinde söyleyen şarkıcı Türk izleyicisinin kalbini kazanmayı başardı. “Never Gonna Give Up” “Waiting For Tonight” “Jenny From the Block" “On the Floor” gibi sevilen şarkılarını söylerken enerjisi bitmek bilmedi. Sahne almanın dizler üzerinde yaylanarak şarkı söylemek olmadığını da yerli pop şarkıcılarımıza göstermiş oldu.

Jennifer Lopez, 2007 yılında Guinness rekorlar kitabına en güçlü kadın sanatçı olarak tarihe geçti, kendi adını taşıyan parfümü bir sene içerisinde 110 milyon dolar gelir yapıp satış rekoru kırdı. Sanatçının albüm satışları da 55 milyon civarında.

37. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri

15 Kasım Perşembe akşamı Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde yapılan törenle ödüller sahiplerini buldu.

En İyi Oyun Yazarı Ödülü, “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” oyunuyla Gülsün Sirel Kınal'a,
En İyi Yönetmen Ödülü, “Şark Dişçisi” oyunuyla Engin Alkan'a,
En İyi Yapım Ödülü Orta Oyuncular Tiyatrosu’nda sahnelenen “Nasri Hoca ve Muhalif Eşeği” oyunuyla Ferhan Şensoy’a,
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Düğün” oyunuyla Şebnem Sözmez’e,
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Azınlık” oyunuyla Levent Kırca’ya,
En İyi Sahne Tasarımı Ödülü “Michelangelo” oyunuyla Behlüldane Tor’a,
En İyi Giysi Tasarımı Ödülü “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” oyunuyla Feyza Zeybek'e,
En İyi Işık Tasarımı Ödülü “Toros Canavarı” oyunuyla Mustafa Türkoğlu’na,
En İyi Müzik Ödülü “Şark Dişçisi” oyunuyla Selim Atakan'a,
En İyi Dramaturg Ödülü Sündüz Haşar’a,
İsmet Küntay Özendirme Ödülü “Michelangelo” oyunuyla Irmak Bahçeci’ye,
En İyi Çocuk Oyunu Ödülü “Sihirli Hediyeler” oyunuyla Ayşen İnci’ye,
Jüri Özel Ödülü “Oyuncular Tiyatro Grubu”nun “Arkadaş Arıyorum” oyununa,
İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü “Sezuan’ın İyi İnsanı” oyunuyla Zeynep Ekin Öner’e,
İsmet Küntay Basın Özel Ödülü “Sahne Dergisi”ne,
Onur Ödülü ise büyük usta “Müşfik Kenter” e verildi.