Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Eser Rüzgar | Çok "cool" Hurts rüzgârı

Çok "cool" Hurts rüzgârı

26 Eylül 2013 - 10:09
Berlin konserinde de mikrofon sehpası kıran Theo Hutchcraft iyi bir solist, gitar ve keyboard çalan Adam Anderson yetenekli bir müzisyenHurts’la tanışmam kuvvetle muhtemel Radyo Eksen’de o en bilindik şarkılarına rastlamamla oldu. İngiliz aksanlı, güzel sesli bir erkek vokal “Wonderful Life” diyordu şarkısında. Hayatın tüm keşmekeşine rağmen üstelik “Never give up, it’s such a wonderful life” demekten geri kalmıyordu. Müzik güçlü, sözler akılda kalıcıydı. Köprüde hayallerinin erkeğiyle karşılaşan kadına, erkek “Başım belada benden uzak dur” derken kadın onu, hayatın yaşanmaya değer olduğuna inandırmaya çalışıyordu şarkıda.

Tabir yerindeyse çok “cool” olan kliplerine de yine kuvvetle muhtemel Dream Tv’de rastladım. Gayet soğuk ve İngiliz duruyorlardı. 80’ler etkisinde göründüklerinden hatta biraz “Pet Shop Boys” çağrıştırdıklarından uzun zamandır varlar da ben yeni mi müşerref oluyorum diye düşünürken “Wonderful Life” ın çıkış yaptıkları ilk şarkı olduğunu, hatta şarkının klibini de amatör imkânlarla çektiklerini öğrendim. Bu amatör klip şu ana kadar Youtube’da yaklaşık 20 milyon kez izlendi.Grubun üyelerinden Adam Anderson “'Wonderful Life' bizim Manchester’dan çıkış biletimiz oldu" derken başlangıçta kendileri için müzik yapar hâlden şimdilerde büyük hayran kitlesine sahip duruma geleceklerini tahmin etmiyordu elbette.

Hurts, 1986 doğumlu Theo Hutchcraft ve 1984 doğumlu Adam Anderson’dan oluşuyor. Synthpop, new wave ve soft rock türlerini kapsayan iki albümleri var; 2010 tarihli "Happiness" ve 2013 tarihli "Exile".

Bu yılki Rock’n Coke kapsamında Türkiye’ye ilk kez gelen Hurts ana sahnede Arctic Monkeys’ten önce çıkıp sevenleriyle buluştu. Çıkardıkları iki albümlerinde yer alan "Exile", "Miracle", "Wonderful Life", "Somebody to Die For", "Evelyn", "Sunday", "Sandman", "Blind, "The Road", "Unspoken", "Illuminated", "Better Than Love", "Stay" şarkılarını dinleyicileriyle paylaştılar. Konser Hurts hayranları için keyifli hatta beklentilerin üzerinde, Hurts’ı daha önce pek dinlemeyen, Rock Coke’a Arctic Monkeys tercihiyle gelenler içinse yeni ve hoş bir deneyim oldu. Sahnede bolca ışık kullanılması da konserin işitsel gücüne görsel olarak renk kattı.

Sahnede yaylıları biraz eksik olsa da "Evelyn" dinlenilmesi gereken şarkılardan, daha önce Berlin konserinde de mikrofon sehpası kıran Theo iyi solist, gitar ve keyboard çalan Adam yetenekli müzisyen. Kısaca önümüzdeki yıllarda dinleyici kitlesini daha da çok arttıracak olan Hurts’ü Rock’n Coke’a getirmek yerinde seçim.