Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Eser Rüzgar | Şeffaf tiyatro ödülleri 10 yaşında

Şeffaf tiyatro ödülleri 10 yaşında

11 Kasım 2012 - 07:11
Tiyatro...Tiyatro Dergisi tarafından düzenlenen Tiyatro Ödülleri-2012 adayları belirlendi
Ödüller; kimine göre teşvik edici, kimine göre gurur okşayıcı, kimine göre haz vericidir. Bazıları için ödül “olsa da olur, olmasa da olur” kategorisindendir. Bazen de ödül dendi mi “Yine hatır gönüller devreye girecek, eş dost sevindirilecek” eleştirileri kaçınılmaz olur. “Ödül de neymiş, önemli olan halkın beğenisi, alkışı” diyenler de var elbette. Hangi düşüncede olursanız olun sanatın birçok alanında olduğu gibi tiyatro alanında da çeşitli ödül mekanizmaları yıllardır kendi “en iyi”lerini belirlemeye devam ediyor.

Sadri Alışık Tiyatro-Sinema Oyuncu Ödülleri, eski Lions şimdiki Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri’ nin yanında geçtiğimiz yıl, seçici kurulu sadece konservatuvarların oyunculuk bölümü öğrencilerinden oluşan Tobav Tiyatro Çırakları Başarı Ödülleri de bu alanda tercihlerini belirlemeye başladılar. Küçük salonlara yer vermeyiş eleştirilerine bu yıl noktayı koyan Afife Tiyatro Ödülleri ise, jüri üyesi sayısını arttırarak daha çok oyunu değerlendirmenin önünü açmış oldu.

Mirzâ Metin, DestAr Tiyatro'nun
"Disko 5 No'lu" oyununda.
Bunların dışında Fonex Kozmetik sponsorluğunda Tiyatro…Tiyatro Dergisi’nin düzenlediği “Tiyatro Ödülleri 2012” adayları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Seçici kurulunun sadece eleştirmen ve öğretim üyelerinden oluştuğu ödüllerin, diğer ödül mekanizmalarından farkı şeffaf ödül sistemi olarak bilinmesi. Çünkü jüri üyeleri adaylarını belirledikten sonra gerekçeli kararlarını açıklıyorlar. “Şu oyunu, şu,şu nedenlerden seçtim.” diye sebeplerini derginin bir sonraki sayısında yazıyorlar.

Tiyatro Ödülleri seçici kurulu; Eleştirmen Eser Rüzgâr, Öğretim Görevlisi Handan Salta, Öğretim Görevlisi Hasan Şahintürk, Öğretim Görevlisi M. Melih Korukçu, Eleştirmen Robert Schild, Eleştirmen Ragıp Ertuğtul, Dramaturg-Öğretim Görevlisi Sündüz Haşar, Eleştirmen Yaşam Kaya, Öğretim Üyesi-Dramaturg-Çevirmen Zerrin Yanıkkaya olmak üzere bu yıl dokuz kişiden oluşmakta.

Tülay Günar ve Genco Erkal, Dostlar Tiyatrosu'nun
"Ben Bertolt Brecht"inde.
Tiyatro Ödülleri 11 kategoride veriliyor. Ödülü alsınlar ya da almasınlar bu listeye girmiş olmak tüm adayların başarısının göstergesi aslında.

Yılın Yapımı Adayları : Ben Bertolt Brecht (Dostlar Tiyatrosu), Disko 5 No'lu (DestAr Tiyatro), Largo Desolato (Ekip Tiyatrosu), On Adımda Unutmak (Studio Oyuncuları), Sidikli Kasabası Müzikali (İstanbul Devlet Tiyatrosu), Şark Dişçisi (İBB Şehir Tiyatroları)

Yılın Yönetmeni Adayları: Cem Uslu (Largo Desolato), Engin Alkan (Şark Dişçisi), Orhan Alkaya (Rosenbergler Ölmemeli), Berfin Zenderlioğlu (Disko 5 No'lu), Şahika Tekand (On Adımda Unutmak)

Yılın Kadın Oyuncusu Adayları: Pınar Çağlar Gençtürk (Disosya), Zeynep Ekin Öner (Sezuan'ın İyi İnsanı), Deniz Elmas (Aşkın Sıradanlığı), Esra Bezen Bilgin (Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi)

Yılın Erkek Oyuncusu Adayları: Atilla Şendil (Michelangelo), Erkan Kolçak Köstendil (Aut), Mirza Metin (Disco 5 No'lu)

Yılın Oyun Yazarları Adayları: Alper Kul-Özgür Özgülgün (Aut), Deniz Altun (Pippa), Görkem Şarkan (Yok Oğlum Biz Evdeyiz), Irmak Bahçeci (Michelangelo), Kerem Kurdoğlu (Ve Hep Birlikte Soldan Çıkarlar)

Yılın Çevirmeni Adayları: Cem Emüler(Yanık), Elif Baş (Yalnız Batı), Hale Küntay (Kırmızı Halı), Şehsuvar Aktaş (Don Juan'ın Gecesi) Seçil Honeywill (Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince,Ama Şimdi İyi)

Yılın Sahne Tasarımcısı Adayları: Barış Dinçel (Ölümüne), Behlüldane Tor (Aşkın Sıradanlığı/Michelangelo) Cem Yılmazer (Şark Dişisi), Esad Tekand (On Adımda Unutmak), Ethem Özbora (Sezuan'ın İyi İnsanı)

Yılın Giysi Tasarımcısı Adayları: Başak Özdoğan (Ölümüne), Nalan Alaylı (Sezuan'ın İyi İnsanı), Tomris Kuzu(Şark Dişçisi)

Yılın Işık Tasarımcısı Adayları: Akın Yılmaz (Yanık), Alev Topal (Disko 5Nolu), Ayhan Güldağları (Michelangelo), Cem Yılmazer (Ölümüne), Önder Arık (Sidikli Kasabası), Şahika Tekand (On Adımda Unutmak)

Yılın Oyun Müziği Adayları: Can Atilla (Açıl Kafam Açıl), Çiğdem Erken (Ölümüne), Koray Kahraman (Yanık), Selim Atakan (Şark Dişçisi), Selen Öztürk (Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları)

Yılın Koreografı Adayları: Nebi Birgi (Sidikli Kasabası M.), Selçuk Borak (Şark Dişçisi), Tuğçe Tuna (Mutfak Söyleşileri),Yasemin Gezgin (Ateşli Sabır)

Ödüller 19 Kasımda Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapılacak törenle sahiplerini bulacak.