Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Eser Rüzgar | Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

07 Nisan 2013 - 07:04 | İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı, Mehmet Birkiye'nin yönettiği "Sessizlik", TEB tarafından "Yılın Oyunu" seçildi.
27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde kazananları belirlenen Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri, 8 Nisan'da sahiplerine kavuşacak.Tiyatro sezonunun bitmesine az kala ödül törenleri/adaylar gündemleri meşgul etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Afife Ödülleri adaylarını açıkladı, Sadri Alışık Oyunculuk Ödülleri adaylarını 12 nisanda yapılacak basın toplantısıyla duyuracak. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği de 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde yılın oyunu, yılın kadın oyuncusu, yılın erkek oyuncusu ve onur ödülü olmak üzere dört dalda ödül alanları belirledi.

“International Asssociation Of Theatre Critics (IATC)”e bağlı olan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan bir sivil toplum kuruluşu. Metin And, Hayati Asılyazıcı, Lütfi Ay, Esen Çamurdan, Dikmen Gürün, Zehra İpşiroğlu, Özdemir Nutku, Zeynep Oral, Melahat Özgü, Sevgi Sanlı, Sevda Şener, Ayşegül Yüksel gibi önemli isimlerin kurucu üyeliğini yaptıkları birliğin şu an benim de aralarında bulunduğum 50 üyesi var. Akademik üyelerin yanında çeşitli yayın organlarında eleştiri yazıları yayınlanan üyelerin birliğe katılımı ise oldukça titiz bir değerlendirmeden sonra oluyor. Birliğin şu anki başkanı Üstün Akmen, ayrıca birliğin üç ayda bir yayımlanan “Oyun” adında bir de yayın organı bulunmakta.

TEB, kurulduktan bir yıl sonra ödül mekanizmasını işletmeye başladı. 1991-1992 sezonunda sadece yılın yönetmeni ve yılın yapımı ödülleri verildi. Yılın yönetmeni ödülünü, Mehmet Ulusoy Dostlar Tiyatrosu yapımı olan "Sevdalı Bulut/Nâzım Hikmet" oyunuyla ve Mustafa Avkıran da İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olan "Orestea/Aiskhylos" oyunuyla paylaşmışlardı. Yine o yıl yılın yapımı olarak da Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Ivan Ivanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?” oyunu seçilmişti.

1993-1994 sezonunda ise ödüllere “onur ödülü” eklendi ve bu ödülün ilk sahibi Aziz Nesin oldu, yine aynı yıl birliğin Ankara temsilciliği de yılın yönetmeni ödülünü ekledi. Müge Gürman Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu "Woyzeck/George Büchner"in rejisiyle bu ödülü aldı. 1994-1995 sezonunda Ankara Temsilciliği ODTÜ Tiyatro Topluluğunu yılın genç yeteneği ödülüne ekip olarak layık buldu.

2004-2005 yıllında ise ödül kategorisine Genç Yetenek Ödülü eklendi ve bu ödülün ilk sahibi Kenter Tiyatrosu’nun “Kumarbazın Seçimi” oyunundaki rolüyle Bartu Küçükçağlayan oldu. Geçtiğimiz yıl genç yetenek ödülü yerine yılın oyuncusu ödülü verilmesi kararlaştırıldı. “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi” oyunundaki rolüyle Esra Bezen Bilgin eleştirmenlerce yılın oyuncusu seçildi. 2012-2013 sezonunda ise oyuncu ödülünün, kadın ve erkek oyuncu olarak iki kategoride verilmesi kararlaştırıldı.

Bu yıl TEB üyeleri, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Sessizlik" oyununu oy çokluğuyla yılın yapımı olarak seçti. Sessizlik dışında “Oyun, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi, Çirkin, Barselo, Çehov Makinesi, Zengin Mutfağı, Ah Smyrnam Güzel İzmirim ve Parti oyunları da eleştirmenlerce yılın oyunu adayı olarak gösterildi.

Yılın Kadın oyuncusu olarak “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi” oyunundaki rolüyle oy çokluğuyla Sumru Yavrucuk seçilirken Tomris İncer, Ayşenil Şamlıoğlu, Kadriye Kenter-Defne Halman, Funda Eryiğit, Pınar Çağlar Gençtürk, Ayça Bingöl de eleştirmenlerce yılın kadın oyuncusu olarak gösterildi.

Sumru Yavrucuk, "Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi" oyunundaki, Murat Garipağaoğlu ise "Zengin Mutfağı" oyunundaki rolleriyle Yılın Kadın ve Erkek Oyuncusu ödüllerine layık görüldüler.


Yılın Erkek Oyuncusu “Zengin Mutfağı” oyunundaki rolüyle Murat Garipağaoğlu oldu. Fakat eleştirmenler Mert Turak, Yiğit Sertdemir, Nişan Şirinyan, Musap Ekici, Tolga Evren, Arda Aydın, Okan Urun, Genco Erkal, Aydın Şentürk’ü de aday olarak gösterdiler.

Onur Ödülünün Gülriz Sururi-Engin Cezzar ikilisine verildiği ödüller 8 Nisan’da yapılacak törenle sahiplerini bulacak.