Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Eser Rüzgar | Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 2 yaşında

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 2 yaşında

19 Mayıs 2013 - 07:05
Yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro camiası ile buluşturmak amacıyla yola çıkan proje 2006 yılından itibaren devam ediyor. Bir önceki yıl “felaket” olan tema, bu yıl “sınırlar” olarak belirlenmişGalataPerform tarafından düzenlenen, geçtiğimiz yıl ilki yapılan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı. Festival geçen yıla göre daha zengin bir programla karşımızda. Bir önceki yıl “felaket” olan tema, bu yıl “sınırlar” olarak belirlenmiş. Yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro camiası ile buluşturmak amacıyla yola çıkan proje 2006 yılından itibaren devam ediyor. Aralık ayında çalışmalarına başlayan atölye katılımcıları Yeşim Özsoy Gülan ve Ceren Ercan önderliğinde Okan Urun, Sibel Arslan Yeşilay ve Doç.Dr.Beliz Güçbilmez’le çalıştılar; İspanya’dan Paloma Pedrero ve İskoçya’dan Peter Arnott gibi yabancı yazarlardan da yazarlık dersleri aldılar.

Katılımcılar arasından “sınırlar” teması çerçevesinde yazılan beş oyun, okuma tiyatrosu ve sahnelenmiş okuma tiyatrosu olmak üzere YMYT ekibi tarafından seçildi. Geçen yıl iki günle sınırlı olan festival bu yıl bir hafta sürecek. Yine geçen yıl sadece Kadir Has Üniversitesi’nin tiyatro salonunda gerçekleşen festivale bu yıl farklı mekânlar ev sahipliği yapacak. Ayrıca geçen yıl sadece bir kez seyirci karşısına çıkan, tekrarı olmayan oyunları bu yıl iki kez görecek olmak da olumlu bir gelişme. Fakat bu yıl sadece “okuma tiyatrosu” ve “sahnelenmiş okuma tiyatrosu” olarak tanışacağımız metinlerden hiçbiri prodüksiyon olarak sahnelenmiyor.

Ahmet Sami Özbudak'ın yazdığı ve bu sezon sahnelenen "İz".


Festivalin ilk günü 20 Mayıs Pazartesi
GalataPerform’da saat 20:30’da İz & Söyleşi


Bu yıl sahnelenmeye başlanan oyunun yazarı da yine YMYT projesinin iki yıl önceki katılımcılarından. Oyunun ardından yazar Ahmet Sami Özbudak'la bir söyleşi gerçekleşecek. Ahmet Sami bu oyunuyla 2012’de Almanya’nın Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En Genç En İyi Yazarı” ödülünü aldı. Yeni Tiyatro Dergisi tarafından Beklan Algan Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Okan Urun da “İz”in oyuncuları arasında.

21 Mayıs Salı saat 19:00’da Salon IKSV’de iki Sahnelenmiş Okuma Tiyatrosu var.

“Dil” i yazan Şenay Tanrıvermiş, yöneten ise Yeşim Özsoy Gülan. “Dil” de Yeşim Ceren Bozoğlu, Şirvan Akan ve Yağızcan Konyalı yer alıyor.

Aynı gün aynı mekanda saat 20:30’da “When in Rome” var. Oyunu yazan Öznur Şahin, geçtiğimiz yıl da festivalde yer alan genç bir yazar. Oyunu “Oda ve Adam”ın yönetmeni Mesut Arslan yönetiyor. Gösterilerin ardından oyun yazarlarıyla söyleşiye katılabilirsiniz. Bu etkinliğin biletleri Biletix ve Salon IKSV gişelerinden alınabilir.

22 Mayıs Çarşamba GalataPerform’da üç farklı oyun, okuma tiyatrosu olarak seyirci karşısına çıkıyor.

Saat 19:00’daki “Dam”ı Buket Ketbağa yazdı, Ayşe Lebriz Berkem yönetiyor. “Dam” da Tansu Biçer, Devrim Evin, Nergiz Açar yer alıyor.

20:30’da Doğu Polat’ın yazdığı “HSKTR” isimli oyunu bu yıl “Kırmızı Yorgunları” nın rejisini yapan Beyti Engin yönetiyor, Emrah Eren, Bekir Çiçekdemir, Ozan Ayhan, Ali Kil, Bulut Akkale, Arzu Akın da oyuncuları.

22:00’de ise “No:2/1” in okuma tiyatrosu var. Oyunu Duygu Süreyya Yalçın yazdı ve Yusuf Demirkol yönetti. Bertan Dirikolu, Emre Yetim, İnci Nur Daşdemir, Şafak Ersözlü da oyuncu olarak yer alıyorlar.

23 Mayıs Perşembe gününe gelindiğinde okumalara ve sahnelemelere bir gün ara verilip Sıraselviler’deki Kiki’de 21:30’da "Grimmless" oyununun video gösterimi yapılacak. 23:00’de ise After Party var.

24 Mayıs Cuma günü, 21 Mayıs’ta Salon İKSV’de sahnelenen “Dil” ve “When in Rome” bu kez
GalataPerform’da. 19:00’da “When in Rome”, 20:30’da “Dil” izlenebilir.

25 Mayıs Cumartesi GalataPerform’da üç oyunun art arda Okuma Tiyatrosu yapılıyor. 13:00’de No:2/1, 15:00’de HSKTR, 17:00’da Dam. Her oyundan sonra yazarlarıyla söyleşi gerçekleşecek.

Yine 25 Mayıs Cumartesi Falls in Galata’da, saat:18:30’da Tiyatroda "Sınır" kavramı üzerine Şahika Tekand, Mesut Arslan ve Engin Alkan söyleşisi takip edilebilir.

Son gün 26 Mayıs Pazar GalataPerform’da 14:00 – 17:30 arası Oyun-Yorum etkinliği var. 2012-2013 Yeni Metin Yeni Tiyatro oyun yazarlığı atölyelerinden çıkan ve henüz gelişmekte olan oyunlar, masa başı çalışması olarak üniversitelerin oyunculuk bölümlerinden oyuncularla ve tiyatrocu profesyonellerin katılımlarıyla okunacak. Gülce Uğurlu’nun moderatörlüğünde, 4 oyun okuması ve 2 sunum şeklinde gelişecek olan etkinlik, ücretsiz ve katılıma açık.

Yine 26 Mayısta Galata Hamursuz Fırını’nda saat 19:00’da Ricci/Forte’nin “Macadamia Nut Brittle” oyununun okuma tiyatrosu yer alıyor.

Oyunu “biriken” yani Okan Urun ve Melis Tezkan yönetiyor, Berkay Ateş, Burak Safa Çalış, Halil Babür, Pınar Göktaş oyuncu olarak yer alıyorlar. Oyunun ardından İtalyan tiyatro grubu Ricci/Forte söyleşisi Melih Korukçu moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Ricci / Forte "Beneath the Roses" Oyunculuk Atölyesi ise 24-25-26 Mayıs tarihlerinde saat 10:30-16:30 arasında Galata Hamursuz Fırınında yapılacak. Atölyeye başvurular sona eriyor. 05064530737 numaralı telefonu arayarak kontenjan durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Etkinlik biletleri http://www.mybilet.com/,
detaylar http://galataperform.com/ adresinde.