Milliyet Sanat

Antik Yunan

<< Önceki | Sonraki >>
Antik Yunan Kitap Adı : Antik Yunan
Yazar : Umberto Eco
Çevirmen : Leyla Tonguç Basmacı
Yayınevi : Alfa Yayınları
Tür : Tarih
Fiyat : -
Umberto Eco’nun editörlüğünü üstlendiği tarih dizisinin son kitabı “Antik Yunan” yaklaşık 2100 yıllık bir dönemi, MÖ. 1700’lerin Girit kültüründen MS. 400’lere dek uzanan bir çağı ele alıyor.
Kitap Hakkında
“Yönetim biçimimiz komşularımızın yasalarını örnek almaz, çünkü biz başkalarını örnek almaktan çok başkalarına örnek oluştururuz. Yönetim biçimimiz az sayıda insanın değil çoğunluğun sivil haklarına saygı duyulmasına izin verdiği için adına demokrasi denir.  Şahsi ilişkilerimizi birbirimize zarar vermeden yaşarız ve kamusal hayatta başkalarına saygı gösteririz; yöneticilere ve haksızlıklara uğrayanları korumak için oluşturulan kurumlara ve özellikle yazılı olmamalarına rağmen onları ihlal edenlere utanç getiren saygımız, yasaları ihlal etmemize engel olur. […]
 
Güzel olanı severiz, ama ciddiyetle ve kendimizi bilgiye adarız, ama zayıflık sergilemeden; zenginlikten de ahmakça bir kibirden çok, sunduğu eylem imkânından dolayı yararlanırız ve yoksulluk utanç verici değildir, yoksulluktan kurtulmak için hiçbir şey yapmamak daha utanç vericidir. Kamusal işlerle ve şahsi işlerle bir arada ilgileniriz, başka faaliyetler yürütsek bile kamusal çıkarları ihmal etmeyiz.” 
 
—Perikles’in konuşması, Thukydides, Peloponnessos Savaşları, II 37-40 
 
Etiketler: umberto eco  antik yunan
Tümü