Milliyet Sanat

Kızıl Kahkaha

<< Önceki | Sonraki >>
Kızıl Kahkaha Kitap Adı : Kızıl Kahkaha
Yazar : Leonid Andreyev
Yayınevi : Everest Yayınları
Tür : Sağlık
Fiyat : -
Rus yazar, hikâyeci ve oyun yazarı Leonid Andreyev’in Kızıl Kahkaha’sı Everest Yayınları’ndan çıktı. H.P. Lovecraft ve Robert E. Howard gibi yazarları derinden etkileyen Andreyev’in birçok oyunu da Stanislavski ve Meyerhold tarafından sahnelendi.
Kitap Hakkında

Eserlerinde insanın kendi kendini yok etme dürtüsünü, normalliğin arkasındaki deliliği, gündelik hayatın içindeki hırsı irdeleyen Andreyev, Kızıl Kahkaha romanında da henüz 20. yüzyılın korkunç savaşlarına girmemiş insanlığı uyarmaktadır.

 

“Modern tarihin en güçlü yazarından biri.”

Robert E. Howard

 

“…delilik ve korku.”

Bu sözcüklerle başlayan roman, okuru daha ilk satırından itibaren acımasız bir savaşın içine sokuyor. Rusların ağır bir yenilgiye uğradığı Rus-Japon savaşını ve etkilerini bir askerin gözünden aktaran Leonid Andreyev, savaşın yalnızca alanlarda kalmadığını, bütün mahallelere, evlere ve insan ilişkilerine nasıl sızdığını anlatıyor.

 

Kimi eleştirmenlerce Rusya’nın Edgar Allan Poe’su olarak adlandırılan Andreyev, Everest Yayınları’ndan çıkan Kızıl Kahkaha’da savaşların anlamsızlığını anlatırken, kan dökmenin, kitlesel cinnetin, deliliğin simgesel görüntüsünü çarpıcı bir biçimde betimliyor.

 

 

Ölümünden sonra H.P. Lovecraft’in kütüphanesinin başucunda bulunan Kızıl Kahkaha, 1. Dünya Savaşı’nda yaşanacak dehşeti önceden bildiren, kehanet dolu bir roman.

Tümü