Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » YApı Kredi 75. Yıl etkinlikleri başladı

YApı Kredi 75. Yıl etkinlikleri başladı

YApı Kredi 75. Yıl etkinlikleri başladı11 Eylül 2019 - 03:09
Yapı Kredi, kuruluşunun 75. yılını Türkiye güncel sanatının öncü isimlerinden Halil Altındere’nin “Abrakadabra” isimli solo sergisi ile taçlandırdı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bankanın ilk kuruluş yıllarından bu yana gerçekleştirdiği öncü çalışmalarla Türkiye’de sanatın gelişimine büyük katkıda bulunduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

 

“Bundan 75 yıl önce Yapı Kredi’yi kuran Kazım Taşkent ekonomiye katma değer yaratma çabasına en başından itibaren kültür ve sanat hamiliğini de eklemişti. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü ilke edinen Taşkent, bir kültür-sanat hamlesi başlattı. ‘Biz kültür ve sanatın bankası olacağız’ diyen Kâzım Taşkent, ‘Yapılan her şey Türkiye’nin daha çağdaş bir hale gelmesine katkıda bulunmalı’ ilkesinden hareket ediyordu. Yapı Kredi’nin kültür sanat alanında geçmişinden gelen bu geleneği, 1990’ların başından itibaren yepyeni bir rota izledi. Bankanın kültür-sanat faaliyetleri çağdaş bir çizgiye oturarak sanatçılar ve sanatseverler için bir okul işlevini gördü. 2017’den bu yana İstiklal Caddesi’nin Galatasaray mevkiindeki eski yerinde, yenilenmiş binasında faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bankamızın sanatı destekleme ve kültür belleği oluşturma konusunda üstlendiği misyonun ve gösterdiği kesintisiz çabanın eseridir. Yapı Kredi olarak kültür ve sanatın bankası gibi iddialı bir unvanı tam 75 yıldır bizlere yakışan bir şekilde taşımaktan büyük gurur duyuyoruz.”

 

Güncel sanatın en önemli isimlerinden Halil Altındere’nin ‘Abrakadabra’ sergisine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Güngen sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“Halil Altındere ile yolumuz bundan 10 sene önce kesişti. Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galeri’sinde 2008 yılında Altındere’nin ‘Bunun Bir Sergi Olduğuna Emin Değilim’ isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmıştık ve bu sergi büyük ses getirmişti. Yapı Kredi’nin 75. yaşına özel olarak düzenlediğimiz Abrakadabra sergisi dolayısıyla kendisiyle yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Halil Altındere, Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan 19. yüzyıla ait iki eseri de bu sergiye dahil etti. Sergi boyunca çeşitli tarihlerde yetişkinlere ve çocuklara yönelik olarak sihir sanat ilişkisini sorgulatan performanslar düzenleyeceğiz. Çocuklara yönelik belirli tarihlerdeki rehberli turlarımızda minik sanatseverler çeşitli sihir numaraları da görebilecek.  75. yaşımızı kültür sanatla iç içe kutlamaya devam edeceğiz.”

 

Altındere’nin sihirli dünyası

Halil Altındereise sergi ile ilgili olarak,“Abrakadabra, yaratıcılık ve absürdün bir arada bulunduğu sokak ve popüler kültürden öğeler taşıyor. Yapı Kredi’nin 75. yılı dolayısıyla açılan bu sergiyi gezecek herkes, serginin içinde yer alan eserlerle kendisi arasında bir ilişki kurabilir. Gündelik hayatın içinden bir nesne, olağan bir durum ya da bizim için sıradanlaşmış olan herhangi bir olay aslında oldukça ilginç olabilir. İşte bu sergide kimi sıradan nesnelere, durumlara küçük müdahalelerde bulundum ve abrakadabra! Bu sıradan nesneler artık sıradışı.

 

Bu sergiyi hareketin asla azalmadığı İstiklal Caddesi’nin tam kalbinde gerçekleştirmekten dolayı mutluyum. İstiklal Caddesi, her tür ideoloji, cinsiyet ve kimlikten insanı görebileceğiniz bir yer olmasıyla beni daima besleyen bir yer. Yapı Kredi Kültür Sanat’da galerinin ana salonu dışındaki yerler aynı bu caddenin dar ve uzun sokakları gibi koridorlardan oluşuyor. Biz de sergide koridorların kendisini birer sokak gibi algılayıp eserleri o şekilde konumlandırdık. Bu sergiyi gezen insanlar, sokağın bir nevi içeride devam edişini deneyimleyebilir. Sanatseverler, son dönemde ürettiğim tüm üç boyutlu çalışmaları, hiper-realistik heykelleri, bronz işleri ve enstalasyon çalışmalarımı bu sergide bir arada görebilecek. Günlük yaşamın gerçekliği ve hayal dünyası arasındaki sınırların geçişkenliğini sorguladığım Abrakadabra’nın, kültür sanata büyük katkısı olan Yapı Kredi’nin, kuruluş yıldönümünde sanatseverlerle buluşmasından ötürü çok mutluyum” dedi.

 

Serginin küratörlüğünü dünyaca ünlü bağımsız küratör ve eleştirmen Hou Hanru üstleniyor

Abrakadabra sergisininküratörlüğünü üstlenen Hou Hanru ise“Halil Altındere’nin eserlerinin merkezinde gerçeklik algısını kırmak üzerine, şaşırtıcı ve kışkırtıcı bir oyun yer alıyor. Altındere, eserlerinde tarihi kişiliklerin temsilinde sıkça tercih edilen klasik bir yönteme başvuruyor: Balmumu heykeller. Ancak kendisi bundan farklı olarak politik ya da kültürel anlamda tanınmış kişilerin heykelleri yerine, sokakta karşılaştığı isimsiz, çoğu zaman evsiz veya marjinal insanların heykellerini yapmayı seçiyor. Dolayısıyla marjinal insanları daha ‘anıtsal’ bir formda betimlemeyi tercih ediyor. Ancak bu heykellerin marjinal insanların sadece üç boyutlu temsilleri olduğunu söyleyemeyiz. Bunların yeniden hayata döndürülmeye çalışılmış bedenler olmadıkları açık. Daha eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşırsak, Altındere bedenleri tüm detayları ve ‘gerçek renkleriyle’ balmumundan ‘hiper-gerçek’ replikalara dönüştürüyor. Altındere’nin eserlerindeki farklı konumlandırmalar ve ilgi çekici detaylar bu heykelleri canlı gibi görünmenin tam tersine izleyiciyi şaşırtacak yeni bağlamlara taşıyor. Abrakadabra sanatçının pek çoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek olan üç boyutlu çalışmaları yanı sıra bu sergiye özel olarak ürettiği yeni eserlere ev sahipliği yapıyor.”dedi.

 

Sanatla sihrin iç içe geçtiği performanslar ve çocuklara yönelik etkinlikler!

Yapı Kredi Yayınları Hou Hanru, Maria Lind ve HG Masters gibi dünyaca ünlü küratör ve yazarların bu sergi için özel olarak kaleme aldığı yazılarını içeren bir sergi kitabı yayımlayacak. Halil Altındere’nin üç boyutlu bir diğer eseri ise Yapı Kredi bomontiada ALT’da 8 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.