Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Milliyet Kitap » » Atatürk ne demişti?
Nisan 2014

Atatürk ne demişti?

Mustafa Kemal Atatürk’ün geçmişten, günümüze dair pek çok öngörüsü Aydın Keleşoğlu’nun araştırma kitabı "Dünden Yarına Atatürk’ün Öngörüleri"nde yer alıyor.
GONCA KOCABAŞ 
 
Aydın Keleşoğlu yıllar süren titiz bir çalışmayla Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı, Dünya Savaşı, dünya barışı, dış politika, iç politika, sosyal, kültürel hayat, çağdaşlık, bilim, teknoloji, ekonomi, eğitim, din, devlet, demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık konularındaki öngörülerini araştırmış. Suriye, Irak meselelerinden, Amerika’ya ve bağımsızlığa kadar pek çok konunun yer aldığı kitapta, Atatürk'ün Suriye hakkında söylediği şu cümleler ise oldukça düşündürücü: "Bir gün, Birinci Cihan Harbi’nden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil, emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akıbete kendileri uğrayacaktır. Ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir.” (Atatürk’ün Suriye ve Ortadoğu ile ilgili öngörüsü - 1923)
 
Kahraman yüzlü insanlar
Kitapta geçmişteki yöneticiler ile şimdiki yöneticiler arasındaki benzerlikler de dikkat çekiyor. Halkı yönetirken uyguladıkları politikalar, menfaatler ve oyunlar baskın bir şekilde hissediliyor. Yöneticilerin, milleti ve vatanı düşünmeden attığı yanlış adımları ortaya çıkaran Keleşoğlu, bilinen olayların yanı sıra bilinmeyenleri de okurları ile paylaşıyor. Keleşoğlu bu noktada, Atatürk'ün 1919 yılında devletin kuvvetlerini kendilerine bağlayan başbakanlar hakkındaki öngörüsüne yer veriyor: "Millete dost görünüp de ilk fırsatta iktidara geldikten sonra onun gerçek ihtiyaçlarını düşünecek yerde, ülkeyi kendi istediği yöne götüren, laf anlamayan, yetkililerin uyarılarına kulak asmayan, devletin mevcut kuvvetlerini şahsına bağlamaya çalışan kahraman yüzlü insanlardan hayli zarar görüldü.”
 
Kişisel ihtiraslar
Aydın Keleşoğlu, derinlikli araştırmasında kişisel ihtirasların vatan hizmetinin üzerine çıktığı durumlarla ilgili olarak Atatürk'ün 1921 yılında yaptığı yorumları da aktarıyor: “...Arkadaşlar, bir toplumda, özellikle bir ülkenin yönetiminden sorumlu yöneticiler kişisel ihtiraslarını ve tartışmalarını, ulusal görevin ve vatan hizmetinin gerektirdiği yüce duyguların üzerine çıkarırsa, o ülkede dağılma ve çökme kaçınılmazdır.”
 
"Dünden Yarına Atatürk’ün Öngörüleri", son dönemde Atatürk'le ilgili yazılan kitaplar arasında öne çıkanlar arasında yerini alıyor.