Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Milliyet Kitap » » Tazeoğlu'ndan 'yaralı' bir roman
Eylül 2014

Tazeoğlu'ndan 'yaralı' bir roman

Kahraman Tazeoğlu yeni kitabı "Yaralı"da, saplantılı iki sevgilinin birbirinin yarasını sarmasını anlatıyor.
Handan Cansu Günay
 
Kahraman Tazeoğlu, son dönemin en popüler yazarlarından. “Bukre” isimli kitabıyla çok satan kitap listelerinden inmeyen, geniş kitlelere ulaşan, özellikle Facebook ve Twitter’da kitaptan yapılan paylaşımlarla çok sayıda insan tarafından tanınan bir yazar. Tazeoğlu'nun yeni romanı “Yaralı"ya geçmeden önce, biraz Tazeoğlu’ndan bahsedelim. İstanbul’da doğup büyüyen Tazeoğlu, önceleri radyocu kimliği ile biliniyordu. 1993’te radyoculuğa başladı. 2001 yılında ilk şiir kitabı “Seni İçimden Terk Ediyorum” yayımlandı. Ardından aralarında “Ölü Bir Kentin Morg Alfabesi”, “Mavi Ada Mektupları”, “Araz” ve “Susacak Var"ın da olduğu kitaplarını kaleme aldı. Tazeoğlu’nun şiirlerinden bölümler ve romanlarından cümleler sosyal medyada büyük yankı buluyor. Twitter’da Tazeoğlu adına çok sayıda hesap var; Facebook’taki resmi hesabını ise 3 milyon 300 bini aşkın kişi beğenmiş durumda. Sayfadan yapılan paylaşımlar on binlerce beğeni ve paylaşım alıyor. Tazeoğlu’nun bu çok paylaşılan cümlelerine eşdeğerde yeni cümleler son romanında da var
 
Aşk ve intihar
Kitaba gelecek olursak; Kaan ve sevgilisi Hande liseyi İzmir’de okumuş, ardından beraberce üniversite için İstanbul’a gelmiştir. İlişkileri üniversite yıllarında da sürer. Üniversitenin ardından Hande bir iş bulur ancak Kaan’ın iş bulması biraz zaman alır. Hande'de yeni işi ile birtakım değişiklikler olur, eskisine nazaran daha soğuk ve umursamazdır. Kaan ise bunun geçici bir süreç olduğuna kanaat getirir. Kaan günün birinde bir iş bulur ve bu güzel haberi vermek için Hande’yle buluşmak ister. Hande buluşmaya geldiğinde çoktan ayrılık kararı almıştır ve Kaan’ın neler söyleyeceğini dahi dinlemeden ona ayrılmak istediğini söyler ve mekanı terk eder. Kaan yıkılır, lise yıllarından bu yana âşık olduğu kadın tarafından, hem de hiç ummadığı bir anda terk edilmiş olmak onu yıkar. İntihara teşebbüs eder ama bu Hande’nin zerrece umurunda olmaz.
 
İntihar girişiminin ardından zor günler geçiren Kaan, hayata yeniden tutunmaya karar verir. Yakın dostu Ayça’nın da desteğiyle tekrar ayağa kalkar. Yeni bir ilişkinin zamanı gelmiştir artık, ama ilişki denemeleri hep çok ilginç bir durumla adeta yarıda kalır. İntihara kalkıştığında kestiği bileği, bir kadınla yakınlaştığında, samimi bir dokunuşta kanamaya başlar. Bu hem kendisini hem de hayatına katmak istediği kadınları endişelendirdiğinden, birlikte olmak istediği iki kadın da zaman içinde ondan uzaklaşır.
 
Kaan, zaman zaman Facebook’ta paylaşımlar yapan, duygusal yazılarını, acılarını Facebook kanalıyla arkadaşlarına açan biridir. Hande’yle ayrılıklarının ikinci yıl dönümünde kendi Facebook sayfasına “Bazı yaralar sardıkça kanar” cümlesini yazar. Bir süre sonra cümlesinin altına bir yorum yazıldığını görür, Lavin adında bir kadın, esprili bir cevap verir: “Tıp dünyasının dramı...” Kaan, Lavin’i tanımaz; Facebook’ta yalnızca bir ortak arkadaşları vardır.
 
Bu olayın ardından Kaan ve Lavin, Facebook üzerinden görüşmeye başlar. Zaman içinde beraber vakit geçirmekten de zevk aldıklarını görürler. Kaan bir yandan Lavin’le yaşama sevinci bulurken diğer yandan da onu daha yakından tanımak için yanıp tutuşur. Lavin, Kaan’dan önce ciddi bir ilişki yaşamış, sevgilisini bir trafik kazasında kaybetmiştir. O trafik kazasında kendisi de başından yarala alır. Ve sevgilisinin mezarını ziyarete gittiğinde başı kanar! Kaan’la bu tuhaf durum da dahil olmak üzere bir dolu benzerlikleri vardır, ama bir türlü birbirlerine açılamazlar. Zira Kaan da, Lavin de eski sevgililerini unutamayan iki âşıktır. Derken, bir kaza her şeyi alt üst eder... Kaan hastaneye kaldırılır ve zorlu süreç başlar. Hastane döneminde Hande’nin de yeniden ortaya çıkmasıyla işler karmaşık olur...
 
Bir melodram
Kahraman Tazeoğlu’nun “Yaralı” romanı, melodramları andırıyor; iyiler ve kötüler çok belirgin. Melodramların Türkiye’de ne çok izleyici çektiği düşünülürse, bu romanın da meraklıları tarafından ciddi bir teveccüh göreceği öngörülebilir. Tazeoğlu'nun yeni kitabındaki cümleleri sosyal medyada bol bol kullanılacağının garantisini şimdiden verebiliriz... Örneğin sevgilisinin kendisini terk edişinin ikinci yıl dönümünde Kaan’ın Facebook’a yazdığı “Senede bir günse gidişin yıl dönümü, arada kalan bütün günler benim için yas dönümü” cümlesini er ya da geç, Facebook sayfanızdaki arkadaş paylaşımlarınızdan birinde görmeniz mümkün. Yahut “Hatıralar canlıdır. O yüzden değişirler. Bir anıyı hep aynı şekilde hatırlamayız” cümlesi sanıyorum bir yerlerde karşınıza çıkacaktır. Kitabın giriş cümlesi “Bazı yaralar sardıkça kanar” daha şimdiden Twitter’da onlarca kez paylaşılmış. Eskiden romanlar mecmualarda tefrika edilirdi, “Yaralı”nın da cümle cümle sosyal medyada paylaşılacağından şüphe yok. Kitabı çok satanlar listesinde görmek, sanıyorum pek vakit almayacak.