Milliyet Sanat

Takva

<< Önceki | Sonraki >>
Takva Film Adı : Takva
Yönetmen :
Oyuncular :
Görüntü Yönetmeni :
Müzik :
Kurgu :
Süre : 0
Dağıtımcı :
"Takva" albümü piyasaya çıktı
DVD Hakkında 2006 yapımı Özer Kızıltan’ın yönetiği Takva filminin müzikleri yayımladı.

Replikas’ın vokalist/gitaristi olarak tanıdığımız Gökçe Akçelik imzasını taşıyan müzikler, filmin vizyona girdiği 2006 yılında bir tanesi 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film Müziği’ ödülü olmak üzere birçok ödül almıştı.

2012 yılında bir soundtrack albüm olarak yayımlanması yeniden gündeme gelen müzikleri Akçelik, bir kere daha gözden geçirerek, filmden diyaloglarla bir araya getirdi ve tekrar miksledi. Mastering’i ise yine Replikas üyesi Burak Tamer 2013 Şubat ayında İTÜ MİAM Stüdyoları’nda gerçekleştirerek albümü yayına hazır hale getirdi.

Zikir’in en önemli öğesi olan tekrar, ritim ile birlikte Takva’nın müziklerinin de çıkış noktası.

Filmin özgün müziğini Akçelik, bendir, def, insan sesi, ayin kayıtları gibi malzemeleri, elektronik seslerle beraber dijital ortamda işlemek suretiyle gerçekleştirmiş. Zikir ve elektronik müzik arasında çok önemli bir ortak nokta olan ‘ritim’ unsurunu ana malzeme olarak ele alan Akçelik, kaydettiği malzemeleri dijital ortamda bozup yeniden bir araya getirerek, bu monotonluk içerisinde hipnotize edilmiş ruh hallerini bütün donukluğuyla ortaya koyuyor.

Geleneksel tekke müziği anlayışı, filmin baş karakteri Muharrem’in küçük ve kapalı iç dünyasının modern hayatın problemleri karşısında aldığı kaotik ve şizofren hallere paralel şekilde, Akçelik’in ellerinde kendine özgü sesleri, makam ve usulleri; Muharrem’in yaşadıklarını yansıtacak şekilde parçalanıp yeniden birleştirilerek farklı bir yapıya dönüşüyor.
Etiketler: Takva
Tümü