Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Böyle Bir Hayat – Güzin Dino

Böyle Bir Hayat – Güzin Dino

<< Önceki | Sonraki >>
Böyle Bir Hayat – Güzin Dino Kitap Adı : Böyle Bir Hayat – Güzin Dino
Yazar : Bahriye Çeri
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Tür : Bilim - Teknoloji
Fiyat : -
Kitap Hakkında

Böyle Bir Hayat Bahriye Çeri'nin Güzin Dino'yu 2003-2011 yılları arasında evinde ziyaret ederek konuşmalarını kaydetmesiyle ortaya çıkan bir hayat hikâyesi kitabı. Güzin Dino'nun ailesi çocukluğu eğitim hayatı dostlukları ve Abidin Dino ile yarım asırlık beraberliği Bahriye Çeri'nin soruları ve yönlendirmeleriyle canlanıyor renklenip genişliyor.

Nâzım Hikmet'ten Yaşar Kemal'e Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Orhan Pamuk'a Erich Auerbach'tan Picasso'ya kültür sanat ve edebiyatta yer etmiş pek çok yazı ve resim sanatçısı özel tanıklıklarla geçit resmi yapıyor. Önce Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Türkiye'de 1954 sonrasında ise Paris'te geçen yıllar boyunca eğitim kültür sanat ve siyaset alanındaki gelişmeler ve olaylar Güzin Dino'nun yaşayıp gördüğü yanlarıyla gün ışığına çıkıyor.

Edebiyat araştırmalarının yanı sıra Fransa'da yıllar boyu Türk dilini ve edebiyatını temsil eden Güzin Dino Böyle Bir Hayat adını verdiğimiz söyleşi kitabında uzun ömrüne sığan birbirinden ilginç olayları ve insanları içtenlikle anlatıyor.

Etiketler:
Tümü