Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | ''Zengin Mutfağı''na ne oldu?

''Zengin Mutfağı''na ne oldu?

22 Ocak 2013 - 10:01 | İstanbul Şehir Tiyatroları'nın sahnelediği
İstanbul Şehir Tiyatroları'nın "Zengin Mutfağı" büyük emeklerle çıkarılmış bir oyun. Hangi nedenden ötürü programdan kaldırıldığının açıklanması gerekiyorOradan bakıldığında nasıl görünüyor bilemiyorum... "Ben gittim bir oyun izledim, orada hoşuma gitmeyen şeyler söylendiğini gördüm. Bu beni rahatsız ediyor. Bu oyunun kaldırılmasını istiyorum" demek bu kadar kolay mı mesela? Buna hakkın olduğuna inanmak nasıl bir şey?
Beğenmediysen izlememe hakkına sahipsin her zaman. Çevrene, eşine, dostuna, gücünün yettiği, elinin ulaştığı herkese "Gitmeyin bu oyuna" diyebilirsin. Bu kadar kötü ve bir bakış açısıyla 'incitici' olduğunu düşünüyorsan ona izlemeyerek cezalandırıp izleyicisiz kalarak kendi kendine ömrünü doldurmasını bekleyebilirsin. Ama kaldırılmasını talep etmeyi ben bir türlü anlayamıyorum.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nın "Zengin Mutfağı" büyük emeklerle çıkarılmış bir oyun. Vasıf Öngören 1970'lerde yazdı bu oyunu, Türkiye'nin dört bir yanında defalarca sahnelendi. 1988'de Başar Sabuncu filmini çekti, başrolünü Şener Şen oynadı, hiç yer yerinden oynamadı.
Aradan 40 yıla yakın zaman geçmişken, diyelim 40 yıl 'ileriye' gitmişken bizler, yazarın kızı, tiyatro oyuncusu - yazarı - yönetmeni Aslı Öngören bu teksti sahnelemeye karar verdi. Süreçten az çok haberim var, bir yılı geçmiştir çalışmaları... Kaç aylık prova, yetenekli ve inançlı bir ekip... Çiğdem Erken'in şahane müzikleri... Oraya yüreğini koymuş insanlar var.

Sonra oyunu görmeye gelen birkaç ülkücü genç kadının "Bu oyun bize küfrediyor" demesiyle ortalık bulanıyor. Tekrara girmeyeceğim, daha önce yazmıştım, oyunun böyle bir derdi yok, meselesi Öngören'in tüm oyunları gibi emek-sermaye çatışması. O "Bize küfrediyor" denilen bölüm de, naif bir aşçıbaşının son derece kişisel nedenlerle üstelik, faşizme saydırdığı bir bölüm.

O kadar akla mantığa aykırı ki buradan konunun uzaması, yönetmen Aslı Öngören de "Ülkücü camiaya atfedilecek bir durum değil, münferit bir tepki" diye bakmıştı başta. Ama şu an geldiğimiz noktada, daha perde açalı bir ay olmuş "Zengin Mutfağı"nın kaldırılması söz konusu. Buluttan nem kapmıyoruz, MHP'li iki yöneticinin oyuna gelip Öngören'e "Biz bu oyundan rahatsızız. Kaldırılmasını istediğimizi yönetime bildirdik" dediği biliniyor. Bunun arkasından Şehir Tiyatroları'nın şubat programını açıp baktığımızda daha galası bile yapılmamış "Zengin Mutfağı"nın o ay oynanmadığımı görüyoruz. Ortada herhangi bir teknik engel yokken, oyuncuların ikisinin Şahika Tekand'ın "Oyun"unda oynaması dışında herhangi bir çakışma yokken, her sahneye uyum sağlayabilen bir dekora sahip "Zengin Mutfağı" programda yok.

İki gün önce Akşam gazetesinde çıkan Seray Şahinler imzalı haberde Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin'in "Bu kararın özel bir nedeni yok. Bir açıklaması olması da gerekmiyor" şeklindeki ifadeleri yer aldı. Ben pek öyle düşünmüyorum. Oyunun üzerinde bu tartışmalar dönerken, özel bir sebebi olmayan tiyatro yönetimi, eğer "Zengin Mutfağı"nı tamamen kaldırmadıysa, söylentileri ayyuka çıkaracak böyle bir tercihte bulunmamalıydı. Yok, eğer oyunu kaldırdılarsa, bunu söylesinler, bilelim. Ve şayet bunca emek, kaynak, zaman verilmiş bir oyun daha ilk ayda pat diye kaldırılıyorsa bence bunun 'filanca parti istemedi'den daha geçerli bir açıklaması olmalıdır. İstanbul Şehir Tiyatroları seyircisine bunu yapmalıdır...