Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Bu albüm gizli kalmasın

Bu albüm gizli kalmasın

05 Şubat 2016 - 02:02
Pinhani’nin yeni albümünü dinlemek için birden fazla çok iyi sebep vardı ve sahiden bir grup hiç mi hayal kırıklığına uğratmaz insanı?
Bir yandan CD’lerin sonunun geldiği konuşulurken, diğer yandan her gün takip edilemeyecek kadar yeni albüm çıkıyor raflara. Haksızlık etmek istemiyorum ama öyle dinlediğimde kalbimi çarptıran bir şeye nadiren rastlıyorum. Belki bu yüzden de çok iyi bir sebebim yoksa, yeni bir albüme el atmam zaman alıyor.
 
Ama Pinhani’nin yeni albümünü dinlemek için birden fazla çok iyi sebep vardı ve sahiden bir grup hiç mi hayal kırıklığına uğratmaz insanı? Hatta her seferinde daha da fazla heyecanlandırmayı başarır mı? Pinhani yapıyor.
 
Sinan Kaynakçı, hep çok iyi bir şarkı yazarı ve ruha iyi gelen yumuşacık bir sesi var. Çekirdek kadro onunla beraber Selim Aydın, Hami Ünlü ve Eray Polat’tan oluşuyor. Ama kedisever Kadıköylü ekibin yeni çıkan ‘Kediköy’ albümünde Pinhani İdman Yurdu’nda teknik direktör Akın Eldes başta olmak üzere pek çok başka kişinin katkısı var.
 
1 - 2 şarkıda Cem Aksel, birinde Ediz Hafızoğlu da çalmış bu arada. Hatta Erkan Oğur’un kopuzunu bile duymak mümkün bir şarkıda. Pinhani kendini gizledikçe iyi müzisyen halkası büyüyor etrafında.
 
İnsanların arasına karışmak için
 
Kendini gizlemekten ne kastediyorum; Yavuz Hakan Tok’un bu ay ‘Milliyet Sanat’ta yayınlanan röportajında bir kez daha net bir şekilde görüyoruz ki, adları gibi gizli kalmak isteyen bir grup, Pinhani. Gizem olsun diye filan ya da bir pazarlama stratejisi olarak değil, sokaklarda rahat hareket etmek, insanların arasına karışmak için. Ve dertleri şöhret değil müzik yapmak olduğu için tabii. Bence yıllar geçtikçe bu şarkıların kendini tekrar etmek yerine daha olgunlaşıp tadını bulmasının sırrı da burada zaten.
 
Kartonetinde kendilerinin değil, albüme emeği geçenlerin aynı evi paylaştığı hayvanların fotoğrafları var ‘Kediköy’ün. Badem, Beyaz, Suki, Pompik, Hamur, Cesur, Akça... Mahallenin kedisi Şakir...
 
Birbirinden sağlam 12 şarkı
 
Fotoğrafların ve şarkıların arasında telaşlı telaşlı koşturuyorum. Birinde bir cümleye takılmışken tam, bir diğeri çekiştiriyor oradan. ‘Beni Sen İnandır’, akustik gitar, perküsyon ve kopuzdan ibaret sade düzenlemesiyle müthiş sıcak bir şarkı mesela. Tam favorim o derken, müziği Calogero ve Giocchino Maurici’ye ait olan ‘Dur Söyleme’ geliyor. Uzun zamandır müziğimizde duyduğum en iyi ayrılık şarkısı olabilir. Peki hala birazcık umut ve iyileşme vadeden ‘Kurtar’?
 
Müziği Akın Eldes - Sinan Kaynakçı ortak yapımı olan, “Kediler azdı, hepsi çıktı sözümden / Trafo yandı ama her şey benim yüzümden” diyen şarkı sonra... Seçemiyorum.
 
Diyeceğim, ‘Kediköy’ hepsi birbirinden sağlam 12 şarkıdan oluşan, insanın müziğe ve hayata inancını tazeleyen bir albüm. Pinhani gizli kalsın ama albümü herkes duysun.