Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Bu kez vakit damar vakti

Bu kez vakit damar vakti

30 Nisan 2013 - 06:04
"Kafası Karışık Kontrtenor"da Sadece şarkıları değil şovu da çok eğlenceli Nuri Harun Ateş'in... Peluşlar, tavşan kulakları takıyor, salıncaklarda sallanıyor... Ancak bu sene hayatın hüzünlü tarafını da şarkılara dökmüşNuri Harun Ateş'i 'Kafası Karışık Kontrtenor' olarak izlemiştim daha önce. Aryalardan Türk popunun en ünlü şarkılarına ve kıyıda köşede kalmış cover'larına kadar acayip bir repertuvarı vardı. Şarkı seçiminde daldan dala atladığı için kafası karışık, bunların hepsini çok farklı ve kendine özgü bir düzenlemeyle söyleyebildiği için gayet netti. Mesela kim derdi ki benim birini dinlemeye gittiğimde isteyeceğim şarkı "Bandıra Bandıra" olsun. Tamam Yonva Evcimik'e ve büyüme çağıma denk düşen o döneme sempatim sonsuz ama benim şarkım "Bandıra Bandıra" olmadı ki hiçbir zaman... Nuri Harun Ateş söyleyince oluyor. Tabii kendisine eşlik eden Kalp Kırmayan Erkekler Orkestrası'nın hakkını da teslim edelim.

Sadece şarkıları değil şovu da çok eğlenceli... Peluşlar, tavşan kulakları takıyor, salıncaklarda sallanıyor... Harikalar diyarında gibi geçirdiğin bir gece... Muhtelif tarihlerde farklı yerlerde, en çok cumartesi geceleri Garajistanbul'da karşınıza çıkabilir bu şov...

"Bana kalbimin yerini Sezen Aksu öğretti"

Fakat bu sene duydum ki hayatın hüzünlü tarafını da şarkılara dökebileceği bir program hazırlamış Nuri Harun Ateş. Yine Garajistanbul'da çarşambalara denk gelen "İstanbul İçin Damar Vakti". Neşeli programın starı Ajda Pekkan'sa, hüzünlünün kraliçesi de Sezen Aksu. Bunu da şahane bir şekilde ifade etti Ateş, "Bana kalbimin yerini Sezen Aksu öğretti, sızlatarak. Yaralarımı saran ise Ajda Pekkan oldu" şeklinde.

Neler neler var repertuvarda... "İstanbul İstanbul Olalı"lar, "Dilek Taş"ları, "Kaçak", "Yalnızlar Treni", Müslüm Gürses'ten "Bir Ömür Yetmez ki", inanır mısınız Alişan'dan "İkimize Birden", önce İzel'in, sonra Kibariye'nin söylediği "Anlayamazsın" ve daha bir dolu 'damar'dan giren şarkı... Bir de kendi bestesini söyledi ki, ilk dinleyişte bütün salonu ele geçiren bir şarkıydı, yakında o cepheden albüm, ya da en azından dijital platformda ulaşabileceğimiz kayıtlar bekliyoruz. Nuri Harun Ateş, 'kontrtenor' programına geldiklerini sanan bekarlığa veda partisi kızlarına kıyamayıp neşeye bağladı gecenin sonunu. Ama kalbimizin yerini hatırlatan 'damar' vaktinin de tadı başka...

"Sevsin gerisi vız gelir"

Sona yaklaştıkça suyu çıkmayan, aksine tadı artan nadir dizilerden "Kuzey Güney". Bu haftaki fragmandan sanıyorduk ki mutlu bir bölüm bekliyor bizi... Ama Kuzey ile Cemre arasındaki ayrılık rüzgarları dinmiş değil hala... Daha haziran sonuna kadar yolumuz var, kim bilir neler gelecek başlarına.

Fragmanda dinlediğimiz şarkıdaki gibi durumları "Olsun olmasın yanımda ne fark eder... Sevsin gerisi vız gelir..." Peki o şarkı neydi? Saadet Sun'un 1978 yılında çıkardığı kırkbeşlikteki Sezen Aksu bestesiydi. Hakan Eren'in Ossi Müzik'ten çıkardığı karma albümlerin ilkinde vardı. Bugün şarkıyı Zeynep Casalini söylemiş, Sunay Özgür'ün düzenlemesiyle çok da güzel olmuş. Şarkı Pasaj Müzik etiketiyle yasal dijital platformlarda yayınlandı dün. Bir müjde daha, Casalini'nin söylediği üç dört şarkı daha birkaç ay içinde sırayla yayınlanacak. Sırada Teoman'ın "Sessiz Eller"i var.