Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Bu yıl neler izleyeceğiz?

Bu yıl neler izleyeceğiz?

26 Temmuz 2013 - 10:07 | Resimde Moda Sahnesi'nin inşaatında görülen Onur Ünsal, bu sene perdesini ilk kez açacak olan tiyatronun "Hamlet" prodüksiyonunda başrolde yer alacak.
Tiyatro sezonunun açılmasına daha çok var ama çalışıldığını duyduğum bazı oyunlardan haberler vermek istedim size: "Öldüğümüz Gece", "Kim Korkar Hain Kurttan?", "Hamlet", "Bütün Çılgınlar Sever Beni" ve daha nicesi, yakında sahnelerde olacakKentsel dönüşüm sürecindeki bir bölgede eski bir mahalle... Bu mahallede dört apartman... Bu apartmanlarda yaşayan yedi kişi... Bu yedi kişinin pencerelerinden görünen çıkmaz sokak... Bu çıkmaz sokakta bir gece vakti görülen kadın cesedi... Ve bu cesedin arkasında kırık bir aşk hikayesi...
Özen Yula’nın yeni oyunu, ‘Öldüğümüz Gece’, bu aşk hikayesini böyle bir atmosferde her biri hem katili, hem maktulü, hem de kendi ‘mahalle sakini’ karakterini canlandıran yedi oyuncunun gözünden anlatıyor. Ve biz bu oyunu, bir AYSA Prodüksiyon yapımı olarak kasımdan itibaren izleyebileceğiz.

Onur Ünsal ‘Hamlet’ olacak

Temmuzu devirmedik daha, yeni sezonu düşünüp heyecanlanmak için erken, hele bizim gibi sanat ortamı üflesen sallanacak bir ülkede. Ama yine de, çalışıldığını duyduğum oyunlardan haberler vermek istedim. Ağustos ayında provalarına başlanacak ‘Öldüğümüz Gece’, muhtemel kadrosuyla da merak uyandırıyor: Özen Yula’nın sahneleyeceği oyunda Ayşenil Şamlıoğlu, Mustafa Uğurlu, Rıza Kocaoğlu, Ceyda Düvenci, Beste Bereket ve Özge Özpirinççi’nin oynayacağı söylenmekte.
Oyun Atölyesi, sezonu Edward Albee’nin 1962 tarihli başyapıtı ‘Kim Korkar Hain Kurttan?’ ile açacak. Orta yaşlı karı kocanın sert ve ‘eğlenceli’ ilişkilerine genç bir çifti ortak ettikleri geceyi anlatan oyunda Zerrin Tekindor, Tardu Flordun, Şükrü Özyıldız, Nilperi Şahinkaya oynayacak. Ve bu oyunda, Zerrin ve Çetin Tekindor’un Canterbury’de sinema eğitimi alan, filmler çeken oğulları Hira Tekindor, ilk kez tiyatro rejisi yapmış olacak. Hira Tekindor, Londra ve İstanbul’da sahnelenen neredeyse hiçbir işi kaçırmayan, bu konuya kafa yoran bir tiyatro tutkunu. Oyunun sahne tasarımı Ali Cem Köroğlu, müzikleri O. Enes Kuzu imzasını taşıyacak.

Bu oyun, Oyun Atölyesi’ndeki ‘yeniden yapılanmanın’ da ilk ürünü olacak. Çünkü geçen yıl, ilk günden beri ekipte olan yönetmen Kemal Aydoğan tiyatrodan ayrılmıştı. Onunla birlikte ışık tasarımcısı İrfan Varlı ve kostüm tasarımcısı Bengi Günay da... “Peki o cephede neler oluyor?” derseniz, orada da çalışmalar harıl harıl devam etmekte. Aralarına Mert Fırat, Onur Ünsal, Timur Acar, İnan Ulaş Torun, Orhan Tozkoparan, Barış Yaman ve İlksen Başarır da katılmış ve eski Moda Sineması’nı alıp yeni bir mekân yaratmışlar. Sinematekiyle, stüdyo sahnesiyle, hem tiyatro, hem konser salonu olarak kullanılabilecek büyük salonuyla bir sanat kompleksi. Ezgi Atabilen, Moda Sahnesi’ni gezip ekiple konuştu, yazısını ağustosta Miliyet Sanat’ta okuyabileceksiniz. Ben şimdiden, tiyatronun ekimde perde açacağını, ilk oyunlarının ‘Hamlet’ ile Bulgar yazar Stefan Tsanev imzalı ‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ ve çocuk oyunu ‘Palyaçolar Okulu’ olduğunu söyleyeyim. Hamlet’i Onur Ünsal’ın oynayacağını, ‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’deyse Mert Turak ve Aslı Tandoğan’ı izleyeceğimizi ekleyerek...

21 Eylül’de, Bo Sahne’de...

Ve bir yeni tiyatro haberi daha: Kemal Başar’ın sanat yönetmenliğinde kurulan Tiyatro Keyfi, hızlı bir açılışla giriyor hayatımıza. ‘80’li yılların unutulmaz filmi ‘Rainman’in Dan Gordon tarafından sahneye aktarılan oyunuyla. Konusunu hatırlatmama gerek var mı? Dünyada kendinden başka kimsenin yaşadığının farkında olmayan egoist Charlie’nin babasının ölümüyle hayatın başka gerçekleriyle tanışır: Varlığından haberdar olmadığı otizmli bir abisi vardır. Reha Özcan, Devrim Evin, Tamer Levent, Ece Özdikici oynuyor oyunda ve 21 Eylül’de Bo Sahne’de seyirci karşısına çıkacaklar. Murat Gülmez sahne tasarımına, Can Atilla müziklere, Berna Yavuz kostümlere, Murat Özdemir ışık tasarımına imza atacak. Tiyatro Keyfi’nin daha bir dolu projesi var. ‘Shakespeare’in Bütün Eserleri (Hafif Kısaltılmış)’ hazır bile. Romanya’da tanışma fırsatı bulduğum Deva Art Theatre’ın sanat yönetmeni Mihai Constantin Ranin’in çocuklar için kuklalarla ‘Romeo Juliet’i sahneye koyacağını öğrenmek de ayrı bir sürpriz. Sanırım çocuk-büyük dinlemeden ilk izleyicilerinden olacağım.