Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | En güzel şarkılar yazılmış

En güzel şarkılar yazılmış

15 Şubat 2013 - 10:02
Şu sıralar, Birsen Tezer’in dünyasında gezinmekteyim... Ada Müzik’ten çıkan yeni albümü ‘İkinci Cihan’da...
Hani hız çağındayız, efendim devamlı koşturuyoruz, bağırıp çağırıyoruz, günün sonunda da sıfırı tüketip yataklarımıza seriliyoruz ya... Yorgunuz hani hep... Bağırış çağırıştan, koşturup durmayıştan, “Zaman geçiyor, yakalayalım” telaşından... Bu hengamede ruh sağlığımızı korumanın bir yolu var... ‘İç sesinizi duyun’ seminerlerinden filan söz etmiyorum, bizzat içinizdeki o uğultudan size ulaşamayan sesi kulağınıza fısıldayan kadınlardan söz ediyorum. Müzik dünyamızın sesi usul usul ama çok güçlü çıkan kadın ozanlarından...

Bu ara da şansımız var, sırayla albüm çıkarıyorlar... Jehan Barbur, Ceyl’an Ertem, Melis Danişmend, Yasemin Mori güzelim sesleri, hayatı görüp yaşamış ama acılaşmamış sözleri, olgun müzikleriyle yeni şarkılar söylüyorlar bize. Çiğdem Erken’in yeni albümü de yolda. Her biri ayrı bir dünya... Şu sıralar, Birsen Tezer’in dünyasında gezinmekteyim... Ada Müzik’ten çıkan yeni albümü ‘İkinci Cihan’da.

Şarkıların ortak ruhu var

Yıllarca ondan başkalarının şarkılarını dinledik, inanılmaz bir yorumcudur... Artık kendi şarkılarını söylüyor, çok da iyi bir ozan. Dokuz parçanın beşi kendisine ait. Milliyet Sanat’ta Melisa Kesmez’e verdiği röportajda, “Büyümenin, olgunlaşmanın, aldığım derslerin sonrasında yapılan sınavların sonuçlarını artık kendimi daha az yıpratarak kabul etmeyi öğrendiğim bir dönemin şarkıları bunlar. Hayat anlamında biraz tırmalamaktan vazgeçmenin izlerini bulabilirsiniz belki” demişti, bulabiliyoruz sahiden. Hatta ilk albümünden tanıdığımız Zafer Cımbıl’ın ‘Delikanlı’sında da, Sami Batok’un ‘Boşver’inde de buluyoruz aynı izleri. Bir ortak ruhu var albümdeki şarkıların.

1995’te beş yönetmen beş kısa film çekip ‘Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey’ adı altında toplamıştı, orada bir şarkı vardı, İlhan Şeşen’in. Birsen Tezer’le düet yaparlardı... İşte o şarkı; ‘Ne Tuhaf’, bu albümde şimdi. Ve Şeşen’le birlikte söylüyorlar yine. Birsen Tezer olur, Bülent Ortaçgil olmaz mı? Albümün son şarkısı, Gürol Ağırbaş’ın ‘Bas Şarkıları 2’sinde yer alan ‘Eylül’. Ona Ortaçgil söz yazmış, Birsen Tezer’e hitaben... “Birsen, bir bilsen insanlar çok zor / Herkes kendince bir alem / Ötekine zalim ama alimmiş gibi...” diye başlayıp “Birsen, bir duysan her şeyin sesi var / Yazılmadı daha en güzel şarkılar” diye devam ediyor. Yazılmış bence, sırada daha güzelleri de varsa, ne mutlu...

Bir de müzisyen kadrosunu sayayım, üzerine diyecek bir şey yok... Müzik direktörü ve tabii ki bas gitardan sorumlu bakan Gürol Ağırbaş. Davulda Derin Bayhan, elektrik gitarda Emre Tankal, akustik gitarda Tunç Öndemir. Konuklara buyrun: Akın Eldes, Birol Ağırbaş, Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İlhan Şeşen, Özer Arkın, Sibel Köse, Tarık Aslan. Başka sözüm yok.