Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | İşitme engelliler için 'Neşeli Günler'

İşitme engelliler için 'Neşeli Günler'

22 Ocak 2016 - 12:01
Artık Adile Naşit’le Münir Özkul’un o meşhur ‘sirke’ - ‘limon’ kavgasını altyazılı olarak izlemek mümkün. Hatta onun İngilizce altyazısı bile var
Türkiye’de 1970’ten sonra doğduysanız, illa ucundan bucağından Ertem Eğilmez’in Arzu Film’i ile büyümüşsünüzdür. ‘Hababam Sınıfı’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Salako’lar, ‘Bizim Aile’ler, ‘Neşeli Günler’... fakir ama gururlu babalar, fedakâr anneler, sınıf farkı tanımayan aşklar, duygusal mutlu sonlarla alternatif bir dünyanız olmuştur illa ki.
 
Gerçek hayatın sillesini yiyene kadar insanları hep böyle sanmış olmanız da mümkün. Sonrası biraz hayal kırıklığı, evet. Büyüdükçe her başımız sıkıştığında dönüp Yaşar Usta’ya sığınmamız bundan olsa gerek.
 
‘Hababam Sınıfı’nı 2000’lerde çekilen korkunç versiyonlarıyla tanımadığınızı, çakma aile filmleri ve mahalle dizileriyle ‘Bizim Aile’ arasındaki farkı gördüğünüzü umarak konuşuyorum tabii. Çünkü yıllar yılı senaristlerimiz, yönetmenlerimiz ‘o tadı’ aradı, bulamadı. “Ertem Eğilmez filmleri gibi” diye tanıtılan filmler 10’uncu dakikasında içimize fenalık verirken ‘Neşeli Günler’i her yakaladığımızda sanki ilk kez izliyor gibi olmamızın bir sebebi olmalı.
 
Belki sorun sonrakilerin ‘gibi’ olmalarında. Ya da hepsi birbirinden parlak böyle bir oyuncu kadrosuna bir daha denk gelmemiş olmamızda. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Kemal Sunal, Ayşen Gruda, Tarık Akan ve Halit Akçatepe sadece birkaçı.
 
Ya da artık o samimiyetin, naifliğin, dürüstlüğün hayatta fazla bir karşılığı yok, ancak nostalji niyetine izleyebiliyoruz, bu da bir seçenek.
 
Sonuç değişmiyor, bu filmleri nerede yakalasak ekrana takılıp kalıyoruz. Hatta internette bozuk, kalitesiz, titrek versiyonlarına bile tav oluyuruz.
 
Oluyor - duk demeliyim artık, çünkü Arzu Film kendisine ait Youtube kanalına sırasıyla filmlerini ‘full HD’ olarak yüklüyor. Görüntüler pırıl pırıl.
 
Projeye destek verebilirsiniz
 
Ama asıl hoş olan, işitme engelliler için geliştirdikleri sosyal sorumluluk projesi. Filmlere birer birer Türkçe altyazı eklenerek işitme engellilerin de izleyebileceği hale getiriliyor. Proje, ‘Neşeli Günler’le başladı. Artık Adile Naşit’le  Münir Özkul’un o meşhur ‘sirke’ - ‘limon’ kavgasını altyazılı olarak izlemek mümkün. Hatta onun İngilizce altyazısı bile var.
 
Tek yapacağınız, ‘ayarlar’dan seçmek. Şimdi ‘Hababam Sınıfı Uyanıyor’ da altyazısına kavuşmuş durumda. Sırada diğerleri var.
 
Bu arada, bu projeye siz de katkıda bulunabilirsiniz. Eğer Arzu Film’in Facebook sayfasına mesaj atarsanız, istediğiniz filmin altyazılarını hazırlayarak onu işitme engellilerin de izlemesine yardımcı olabilirsiniz.
 
Ve orada sizin adınız da olur. O yüz güldüren, kaynaştıran, birleştiren filmlere en çok ihtiyacımız olan bugünlerde...