Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Müzik ve gönül birliğinin albümü

Müzik ve gönül birliğinin albümü

09 Kasım 2012 - 07:11
Nükhet Duru'nun yeni albümü "Tam Zamanında", Türkçe müziğin birçok dalından önde gelen isimleri bir araya getirmişNinniden şarkıya geçişini onun en parlak zamanlarında yaşamış biri olarak her zaman bir Nükhet Duru sever olmuşumdur. Ama işte gene döner "Anılar"ı dinlerim "Ben Sana Vurgunum"u dinlerim, "Beni Benimle Bırak"ı dinlerim... Şu bir gerçek ki, gönlümün Nükhet Duru şarkılarına epeydir fazla bir ekleme olmamış. Bugün - yarın Poll Müzik etiketiyle raflarda olacak yeni albümü "Tam Zamanında", bu açıdan ilaç gibi geldi. Zamanını bilmem ama tam kıvamında bir repertuvarı var, bu kesin.

"Eskiden beni etkili kılan, benim için yapılan şarkılardı" diye çok doğru bir tespitte bulunuyor Nükhet Duru. "Bu da öyle" diyor. "Bir dostluğun, müzik ve gönül birliğinin ürünü" dediği albümün tamamında Sezen Aksu parmağı var. Kendisini 'Nükhet fan'ı' diye tanımlayan Aksu, 15 şarkının 8'ine (Birinin sözü Mithatcan Özer'e, ötekinin müziği Mustafa Ceceli'ye ait)imza atmış.

Şarkılarda hep bir görmüş geçirmiş ve fakat akıllanmamış, hala sevdaya kanmaya hazır kadın hali var. Nükhet Duru zaten daha gencecikken "Size borcum yok artık anılar" diye haykırmıştır, bu albüm için Ambulans grubuna '2012 model Anılar' ısmarlamışlar, ortaya "Milyoner" çıkmış; "Bir milyoner gibi / Harcadım Gençliğimi / İnan her anına değdi" diyor bu sefer. Nazan Öncel desen, "De" diye bi şarkı yazmış, karşısındakinden "Dün akşam çok yağmur yağdı, aklım sende kaldı ama arayamadım" tarzı gönül alacak yalanlar talep eden sözleri var. Sıla'nınki 18'lik bir kalp çarpıntısını hala sürdüren bir kadın şarkısı, adı "Bekarköy". Benim için albümün bir numarası ise, Aysel Gürel - Şehrazat ortak yapımı "Rüşvet". Bu şarkıda Nükhet Duru sesinin sınırlarını aşmış sahiden.

Ceylan'a ağıt

Albüme ismini veren, Sunay Özgür ve Ender Akay Can Yücel'den esinle - onun anısına yazdıkları "Tam Zamanında". Çok tatlı bir Akdeniz şarkısı, Nükhet Duru'ya bir elbise gibi uymuş. Aynı ikilinin, sözleri İbrahim Sadri imzalı "Beni Affet"i de albümün sürprizlerinden biri. Sezen Aksu kendi söylemeye niyetlendiği şarkıyı Nükhet Duru'ya kaptırmış. Müzik direktörü Aytuğ Yargıç, Onno Tunç'un eski damadı, yine Sezen Aksu ekolünden.

Albümde bütün o aşk - hayat bilgisi şarkılarının arasında insanı dağıtan bir şarkı var: Sezen Aksu'nun Lice'nin Şenlik köyünde havan mermisiyle parçalanan Ceylan Önkol'a yazdığı ağıt. "Gözümün yaşı sel Selanik / Diyarbekir'e bi’türkü selalık / Gezme Ceylan bu dağlarda gezme / Gece gerdanlık, gündüz mezarlık". Ceylan'ın yüreğimize kazınan kocaman gözleri... Üzerine de başka söyleyecek söz yok.

Duru Tiyatro, Milli Eğitim Bakanlığı
genelgesiyle kapanma tehlikesi altında.
Sıra Duru Tiyatro'da

Gün geçmiyor ki twitter yeni bir 'dokunma' kampanyasıyla çalkalanmasın. 'AKM'me, Emek'ime, Gezi Parkı'ma dokunma'ların sonucunu hep birlikte görüyoruz. Şimdi sıra Duru Tiyatro'da. Emre Kınay'ın cebinden bir dolu harcama yaparak 2007'de Kadıköy Anadolu Lisesi'nin bahçesinde mezbelelikten tiyatro sahnesine çevirdiği salonunu almak istiyorlar elinden. Okul salonlarının Milli Eğitim'e devredilmesini öngören genelgeye dayanarak ve Duru Tiyatro'ya verilen tüm sözlere rağmen. Bütün planlarını o 10 yıllık sözleşme vaadine dayandıran Duru Tiyatro'cuların ay sonunda evlerini terk etmeleri isteniyor şimdi.
Okulun yatılı öğrencilerine her zaman oyunlarını açık tutarlarmış, şimdi müdür izin vermiyor çocukların oyun izlemesine. Ne ki bu tuhaf düşmanlık? Okulun bahçesinde tiyatro var, daha ne istiyorsunuz? Keşke daha çok okul salonu profesyonel tiyatrolara açılsa.

Twitter mesajları, KAL mezunlarının da Duru'nun yanında olduğunu gösteriyor. "O koltuklar için bizden para alındı, fikrimiz sorulmayacak mı?" diye isyan ediyorlar. "Orada zaten salon vardı, Emre Kınay ne yapmış ki canım?" diye soranlara da galiba en iyi cevabı mekanın 2007'deki fotoğrafları verecektir...