Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Ne istemediğini bilen kadın

Ne istemediğini bilen kadın

16 Ağustos 2016 - 10:08
İzleyen herkesi ayrı ayrı etkiliyor Nükhet Duru. Kimini yıllarla beraber demlenmiş sesiyle, kimini uçan kuşla flört eden genç kız edasıyla, kimini başına hiç dert tasa gelmemiş gibi koruduğu neşesiyle
“Benden size tavsiye: Hayatta ne istemediğinizi bilin. İstediğiniz sonra gelir.” Cumartesi gecesi Gümüşlük’ün yeni mekanı Off Gümüşlük’te Nükhet Duru’yu izliyoruz. Bu tavsiye de ondan, ki Nükhet Duru’yu bir kere sahnede izlediyseniz ondan tavsiye almayı illa istersiniz, çünkü bu yaşam enerjisinin nereden geldiğini merak edersiniz.
 
Bu gecenin bir de özelliği var; sahnenin hemen yanında, DJ kabininin başında, daha 20’sine bile gelmemiş bir genç kızken kendine seçtiği ilk yol gösterici, kendi deyişiyle “Bu gece izlediğimiz tanrıçanın Zeus’u” Mehmet Teoman var.
 
Dolayısıyla gece, besteci Cenk Taşkan ile tamamlanan üçlünün unutulmazlarından ‘Anılar’ ile başlıyor. 18’inde ona ne hissettiriyordu bu şarkı bilinmez ama şu anda “Size borcum yok artık anılar” derken çok inandırıcı.
 
Aslında söylediği bütün şarkılarda olduğu gibi. Ağzından çıkan söze önce kendi inanıyor, inanmadığını söylemiyor.
 
Bu gece daha önce başkalarından duyduğumuz şarkıları bir de ondan dinlediğimiz bir repertuvarı var. ‘Melankoli’, ‘Beni Benimle Bırak’, ‘Ben Sana Vurgunum’ olmazsa olmaz evet, ama gerisi ‘Olmasa Mektubun’lar, ‘Sessiz Gemi’ler, ‘Aldırma Gönül’ler, ‘Tek Başına’lar, ‘Sarhoşum’lar arasında bir yolculuk.
 
Sonuç: Evet, Nükhet Duru her şarkıyı bir başka söylüyor ama ille de kendi şarkıları en çok ona yakışıyor.
 
Neşesini korumayı hep başardı
 
Mehmet Teoman’la birbirlerinin ağzından sözü alarak o ‘kendi şarkıları’nın nasıl doğduğunu anlatıyorlar bir kez daha beraber.
 
Nasıl ‘Kadınım’ şarkısını radyoda duyup Mehmet Teoman ile sarışın sevgilisinin karşısına dikildiğini, “Ben de bunun aynısından istiyorum” dediğini, iddiasına göre ‘kara kuru’ bir kız olduğu için kendisini bir şeye benzetemeyen Teoman’ı “Bak beni bir dinle, çok iyiyimdir” diye ikna ettiğini ve kendisini ona emanet ettiğini.
 
Tabii ‘emanet’ onun gibi tuttuğunu koparan bir kadın için hafif kalıyor, 1.5 yıl içinde de “Bak sen beni al, sana çok iyi bakarım, yemek pişiririm, ütü yaparım” şeklinde kandırarak Mehmet Teoman’ı sarışın sevgilisinden ayırıp bütün zamanını kendisine ayırmasını sağladığını da anlatıyor kahkahalar atarak. Tam da burada veriyor o ünlü tavsiyesini işte, “Hayatta ne istemediğinizi bilin.”
 
Halbuki kendisinin ne istediğini de çok iyi bildiği açık. Ve duyduğum - gördüğüm - kadarıyla o gece orada onu izleyen herkesi ayrı ayrı etkiliyor Nükhet Duru. Kimini zerre kadar bozulmadığı gibi, yıllarla beraber demlenmiş sesiyle, kimini uçan kuşla flört eden genç kız edasıyla, kimini sanki başına bugüne kadar hiç dert tasa gelmemiş gibi koruduğu neşesiyle...
 
Bence en çok da bizde kadınlara uygun görülen ‘kaderine boyun eğen, erkekler hayatı yaşarken başına birşeyler gelen insan’ rolüyle alakası olmayan, ne yaşadıysa kendi seçtiğini söyleyen o güçlü ve de çapkın duruşuyla etkileyiciydi.
 
Mehmet Teoman, Nükhet Duru’nun ilk karşısına çıktığı günü anlatırken “Neden beni seçtiyse” diyecek oldu, “Her zaman yakışıklıydın” cevabını aldı. Daha ne olsun?