Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Asu Maro | Sevgiliye camdan kalp
10 Şubat 2016 - 04:02
Tülin Yiğit Akgül, Galata'daki atölyesi Glasst'ta bazen tamamen soyut çalışıyor, bazen kafasına takılan konuları da cama döküyor. Mesela kadına şiddet konusunda kadınlara daha fazla görev düştüğüne inanıp takunyalar serisini yapmış
Yazın en sıcak günlerinden biriydi, Galata’da yürürken yolum bir atölyeye düştü. Cam atölyesi aslında ama içinde iyi müzik, güzel sohbet, şahane kahve, mutlu olmak için ne ararsanız var. Her şeyden önce cama aşık ve bu aşkını da isteyenle paylaşmaya bayılan bir kadın var: Tülin Yiğit Akgül.
 
Tasarıma modayla başlayıp seramikle devam etmiş, en son cama demir atmış. Ama yenilik peşinde koşan bir ruh olarak habire yeni teknikler deniyor. Sıcak cam üfleme, kuma döküm, soğuk cam heykel... Bir teknikte tıkandığında diğerine el atıyor ve camın sınırlarıyla beraber kendi sınırlarını da zorluyor.
 
Sonuç, Galata’daki atölyesi Glasst. Burada kendi deyişiyle camın büyülü dünyasında dilediğince dans ediyor. Bazen tamamen soyut çalışıyor, bazen kafasına takılan konuları da cama döküyor. Mesela kadına şiddet konusunda kadınlara daha fazla görev düştüğüne inanıp takunyalar serisini yapmış. Ya da sürekli kafasında hayali bir tabancayla dolaşan kadın heykelini.
 
Birleşip Yunan tragedyalarına benzer bir hikaye oluşturacak cam heykel kahramanları var sonra. Adını Tülin’e rüyasına girerek söyleyen Mehmed Barnabas ve ismini plak takılınca tekrar eden B.B. King parçasından alan Okyanusyalı sevgilisi Lucille var şimdilik, her sene yenisi eklenecek hikayeye.
 
Farklı bir gün için
 
Ben, bu büyülü dünyanın cam üfleme kısmına katılmış oldum. Cehennem gibi sıcak fırından aldığın kırmızı korun senin nefesinle büyüyüp şekil alması, soğudukça renk değiştirip saydamlaşması, sonunda da elinde o deneyimden somut bir obje kalması anlatılacak keyif değil. Dileyen herkes gidip bu deneyimi yaşayabiliyor.
 
Şimdi tam da ortalığı 14 Şubat çılgınlığı sarmışken, o günü nasıl geçireceğini bilemeyenlerdenseniz, Glasst iki günlük çok neşeli bir seçenek sunuyor. 13 ve 14 Şubat günleri 11.00 - 20.00 saatleri arasında Hoca Ali Sokak’taki atölyeye (Glasst 0532 702 19 75) gidip aromalı bitki çayları, sıcak şarap ve özel ikramlar eşliğinde sıcak cam gösterilerini izleyebiliyorsunuz.
Bu kısım ücretsiz.
 
Tabii bununla yetinmeyip sevgilinizle birlikte atölye çalışmasına katılarak birbirinize camdan kalp üfleyip hediye edebilirsiniz, kuma birbirinizin el izini dökebilirsiniz ve o günden kalıcı bir anı yaratabilirsiniz.
 
14 Şubat size bir şey ifade etse de etmese de bundan daha anlamlı bir hediye olabilir mi?