Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Mutlu Tanberk | "Dans benim yaşam enerjimdi, şimdi ayrıca mesleğim"

"Dans benim yaşam enerjimdi, şimdi ayrıca mesleğim"

16 Mayıs 2013 - 11:05
New York City Ballet'nin uzun süre baş erkek dansçılığını yapan Fransız sanatçı Benjamin Millepied, "Siyah Kuğu" filminin koreografı olarak ün kazandı. Millepied ile geçtiğimiz sene kurduğu LA Dance Project topluluğunu konuştuk...10 Mayıs’ta LA Dance Project, 6 dansçısıyla İş Sanat’ta modern dans severlere 3 eserden oluşan bir program sundu. Bir çok topluluk için koreografiler yaratmış olan Benjamin Millepied tarafından 2012 yılında yani aslında çok yeni kurulmuş olan LA Dance Project, Istanbul’daki gösterilerinde Millepied’nin 2 koreografisine de yer verdi. Benjamin Millepied kim derseniz, aslında adını bir süre öncesine kadar bilmiyorduk! Senelerce, Amerika’nın en önemli topluluklarından biri olan New York City Ballet’nin baş dansçısıydı ama itiraf etmeliyim ki, ben de program kitapçıklarından ismini pek hatırlamıyordum. Ta ki, 2009 yılında Darren Aronofsky’nin psikolojik gerilim filmi "Black Swan / Siyah Kuğu"nun koreografilerini yapıp, Natalie Portman ile Mila Kunis’i balerin gibi hareket etme konusunda çalıştırana kadar. Hikayenin gerisini biliyorsunuz. Benjamin Millepied, Natalie Portman’la evlendi ve bir anda dünya çapında şöhrete kavuştu. LA Dance Project’i kurdu ve topluluğa bir çok ülkeden turne talebi gelmesini sağladı. Ocak 2013’te Millepied’nin, klasik balenin en eski ve geleneksel kurumlarından biri olan Paris Opera ve Balesi’nin başına geçeceği açıklandı. Bu göreve Paris Opera ve Balesi’nin okulundan ya da topluluğundan bir çok aday varken, Millepied’nin seçilmesi bale dünyasında geniş yankı uyandırdı. Yoğunluğu nedeniyle LA Dance Project’in Istanbul gösterisine gelemedi ama kendisiyle internet üzerinden LA Dance Project, Siyah Kuğu ve Paris Opera ve Balesi’ndeki yeni görevi ile ilgili görüştük.

Koreografi yapmaya ne zaman başladınız?

Aslında çocukluğumdan beri koreografi yapıyorum ama profesyonal anlamda 23-24 yaşlarında başladım. Fakat çocukluğumda hatırlıyorum duygusal anlamda dansa çok bağlıydım. Dans benim yaşam enerjimdi şimdi ise hem yaşam enerjim hem de mesleğim.

Size ilham veren koreograflar kimlerdi?

George Balanchine ve Jerome Robbins’ten etkilendiğimi söyleyebilirim. Ama genelde geniş bir ilgi alanım var. Her türlü dansa ilgi duyuyorum ve dünyada işlerini beğendiğim bir çok koreograf var. Dans ile ilgili farklı deneyimler oluşturmak istiyorum ve zaten o yüzden modern dans topluluğundan farklı bir topluluk kurdum. Bu topluluğun Istanbul’da gösteri yapacak olması son altı aydaki en muhteşem olaylardan bir tanesi.

Benjamin Millepied, Natalie Portman'ı çalıştırırken: "'Siyah Kuğu' filminin bir kısmı tabii ki kurguydu, ama son aylarda Bolshoi Balesi’nde yaşananlara baktığınızda bu meslekteki insanların, kariyerleri için ne kadar uç noktalara gidebileceklerini görüyorsunuz."


Aslında Siyah Kuğu’da sayesinde meşhur oldunuz. Sizce filmin hikayesi gerçekçi mi yoksa abartılmış mı?

Bence kesinlikle gerçek yanları vardı. Ama tabii bir kısmı da kurguydu. Yine de son aylarda Bolshoi Balesi’nde yaşananlara baktığınızda, bu meslekteki insanların, kariyerleri için ne kadar uç noktalara gidebileceklerini görüyorsunuz.

Siyah Kuğu filminde, dansçı olmayan Natalie Portman ve Mila Kunis ile çalıştınız. Zor olmadı mı?

Aslında Natalie’nin ve Mila’nın az da olsa eğitimleri vardı. Ama tabii onların kamera önünde, dansçı gibi hareket etmelerini sağlamak zorundaydım. Tabii onlarla çalışmam normal bale eğitiminden çok daha değişik ve ilginçti. Ama bence zor değildi.

Bir çok aday içinden, dünyanın en önemli klasik topluluklarında biri olan Paris Opera ve Balesinin “Dans Direktörü” olarak seçildiniz. Ve 2014’te bu göreve başlayacaksınız. Paris Opera ve Balesi okulunda eğitim görmemiş ve topluluğunda dans etmemiş biri olduğunuz için aslında bu bale dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Sizce neden siz seçildiniz?

Aslında benim topluluk yönetimi ile ilgili iyi bir tecrübem var. 2001’den beri kendi şovlarımı yapıyorum. 160’ı aşkın performans sergiledik. Aslında benimle aynı pozisyonda olan birçok dansçıdan daha çok deneyimim olduğunu söyleyebilirim. Herkesin sahip olmadığı özel bir tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum.

Siz 2014’te Paris’e taşındığınızda, LA Dance Project ne olacak?

LA Dance Project devam edecek ve ben hem program oluşturma anlamında hem de diğer konularda kararların verilmesi aşamasında topluluğun her zaman yanında olacağım. İşe günlük olarak entegre olamayacağım tabii.