Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Mutlu Tanberk | Bodrum Bale Festivali'ne muhteşem kapanış

Bodrum Bale Festivali'ne muhteşem kapanış

22 Ağustos 2013 - 01:08 | Spartaküs rolündeki Sibirya Devlet Balesi sanatçısı Ivan Karnaukhov, zor rolünün hakkından başarıyla geldi.
Aram Haçaturyan'ın bestelediği "Spartaküs", Yuri Grigoroviç'in koreografisi, Sibirya Devlet Balesi'nin performansıyla Bodrum Bale Festivali'nin son gösterisi oldu11. Bodrum Bale Festivali salı ve çarşamba akşamları Sibirya Devlet Balesi'ni ağırladı. Bolshoi'un efsanevi koreografı Yuri Grigoroviç'in eseri "Spartaküs"ü sahneleyen topluluk, Bodrum'da baleseverleri kendilerine hayran bıraktı. Ermeni besteci Aram Haçaturyan'ın 1954 yılında bestelediği "Spartaküs" bale müziği, başka koreograflar tarafından da sahnelendiği halde büyük başarısını 1968 yılında Grigoroviç'in koreografisi ile elde etti.

Romalı konsüllerden Crassus, fetih seferinden, Trakya Kralı Spartaküs ve sevgilisi Frigya'yı esir almış olarak döner. Sevgilileri ayıran Crassus, Spartaküs'ü gözleri kapalı gladyatörler arenasında bir arkadaşıyla dövüşe çıkarır. Bilmeden arkadaşını öldürdüğü için çok öfkelenen Spartaküs, Crassus'tan kaçar ve esirleri, çobanları ve fakirleri Crassus'a karşı savaşma konusunda örgütler. Bu arada soylular için eğlence düzenleyen Crassus'un gözdesi Aegina, şenliği basıp, sevgilisine kavuşan Spartaküs'ün Frigya ile saklandıkları yeri keşfeder ve Crassus'a haber verir. Crassus'un göndediği birlikler karşısında son nefesine kadar savaş veren Spartaküs yiğitçe ölür. Frigya yıkılır, ağıt yakarak sevgilisini uğurlar.Benim seyrettiğim gece Spartaküs'ü Ivan Karnaukhov dans ediyordu. Hem teknik anlamda hem kondüsyon anlamında oldukça zor bir başrol olan rolünü iyi dans etti. Frigya ile dans ettiği ikili danslarda bulunan zor ve uzun kaldırma hareketlerini (liftleri) de başarılı bir şekilde icra etti. Frigya rolünde Natalia Bobrova, estetik çizgisi ve her harekete verdiği efor ve anlamla, seyircinin büyük beğenisini topladı. Crassus rolünde Kirill Litvinenko, yine zor ve kondüsyon gerektiren bu rolü, gereken öfkeyi, intikam ve zafer kazanmışlık hislerini gayet iyi ifade ederek dans etti. Aegina olarak Maria Kuimova'yı da çok başarılı buldum.

Spartaküs'ün (Ivan Karnaukhov) cenazesinde Frigya (Natalia Bobrova) savaşçının kalkanını tutuyor.


Çok az ve genelde Rus topluluklarının sahnelediği Spartaküs'ü, bu kadar iyi ve kolay kolay seyredemeyeceğimiz bir topluluktan seyredebildiğimiz için çok şanslıyız. Sadece Spartaküs değil, Bodrum Bale Festivali, bu sene de sanatseverlere çok başarılı baleler sundu. Devlet Opera ve Balesi'ne ve Bodrum Bale Festivali'nin organizasyonuna katkısı olanlara ne kadar teşekkür etsek az. 12. Bodrum Bale Festivali'ni sabırsızlıkla bekliyorum.