Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Mutlu Tanberk | İş Sanat dünya starlarından birini ağırlıyor

İş Sanat dünya starlarından birini ağırlıyor

07 Kasım 2017 - 05:11 | New York City Ballet koreografı Justin Peck'in César Franck'ın müziğini kullanarak yarattığı "Belles Lettres", Acosta Danza'nın repertuvarında.
2000'lerin en önemli dansçılarından Carlos Acosta, baleyi bırakmasının ardından kurduğu çağdaş dans topluluğu Acosta Danza ile 6-7 Kasım'da İş Sanat'ta
Carlos Acosta… Senelerce İngiliz Kraliyet Balesi’nde başrol dans etmiş, konuk dansçı olarak Paris Opera ve Balesi, American Ballet Theater, Bolşoy Balesi gibi birçok toplulukta, günümüzün en önemli başbalerinleri ile sahne almış, Küba’lı meşhur dansçı. Hatta hem teknik hem artistik açıdan başarılı performansları, güçlü eşlikçiliği, genç dansçıları geliştirmek için yaptığı projeleri ile 2000’li yılların en beğenilen erkek dansçılarından biri olduğunu da söyleyebiliriz. Sayısız ödülleri olan Acosta, 2015 yılında, İngiliz Kraliyet Balesi ve Türk Balesi’ni kuran Ninette de Valois’ya ithafen verilen De Valois Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.
 
Aynı sene klasik baleden emekli olacağını ancak çağdaş dans eserlerinde dans edeceğini anons ederek İngiliz Kraliyet Balesi’nden ayrıldı. Hatta jübile gösterisi olay oldu. ‘90’ların prima balerini İngiliz Darcy Bussell’dan daha büyük ve uzun alkış aldığı, İngiliz eleştirmenler tarafından yazıldı, çizildi.
 
Carlos Acosta, İngiliz Kraliyet Balesi'nin son 20 yıldaki en büyük yıldızlarındandı.
 
Yine 2015 yılında, doğduğu şehir olan Havana’da Acosta Danza’yı kurdu. Topluluğunu klasik bale eğitimi almış dansçıların yanı sıra, çağdaş dans çalışan dansçıları bir araya getirerek oluşturdu. Klasik bale ile çağdaş dans arasında çok net bir ayırım olduğunu ancak kendi topluluğunda bu ayrımı gözardı ederek, iki farklı disiplini birleştirmek istediğini belirten Acosta’nın “Acosta Danza”sı ilk gösterisini 2016 yılında Havana’da yaptı. Topluluk 1,5 senede ciddi bir repertuvara imza attı, İngiltere başta olmak üzere, Moskova, Polonya, Norveç’te festivallerde sahne aldı ve büyük beğeni topladı.
 
Carlos Acosta 2006 yılında Aspendos Festivali’nde yer alan İngiliz Kraliyet Balesi gösterisi “Manon”da başrol dans etmek üzere Türkiye’ye gelmişti. O temsili seyretmiştim ve Türk bale seyircisinin Acosta’ya tam puan verdiğini görmüştüm. Acosta bu sefer, Acosta Danza ile Türkiye’ye geliyor. Topluluk 6 - 7 Kasım 2017’de İş Sanat’ta iki temsil yapacak. Londra’da “Kuğu Gölü” ve kendi sahnelediği “Don Kişot’ta” başrollerde seyrettiğim Carlos Acosta maalesef fazla dans etmeyecek. Ama sanırım bir ikili dansta yer alacak. Yine de bale literatürüne girmiş olan bu dansçıyı sahnede görmek gerek. Ayrıca topluluğun aldığı eleştirilere baktığımda, yeni bir topluluk olmasına rağmen beğeni kazandıkları anlaşılıyor.
 
Acosta Danza, İş Sanat’taki temsillerinde, “El Cruce Sobre El Niagara”, “Belles Lettres”, “Imponderable”, “Mermaid” ve “Twelve” isimli eserleri sahneleyecek.
 
“El Cruce Sobre El Niagara”, koreografisi Marianela Boán’a ait bir eser. Boán, Perulu oyun yazarı Alonso Alegria’nın 19. Yüzyıl ip cambazı Blondin’in arkadaşını Niagara Şelalesi’nin üzerinden sırtında taşımasını konu ettiği oyunundan esinlenmiş.
 
“Belles Lettres” ise New York City Ballet dansçısı ve koreografı Justin Peck’in bir eseri. Peck César Franck’ın müziğini kullanmış.
 
Goyo Montero’nun koreografisini yaptığı ”Imponderable’ın” müziği ise dans ve film müzikleri kompozitörü Owen Belton’a ait.
 
“Mermaid”, ünlü ve ödüllü Belçikalı koreograf Sidi Larbi Cherkaoui’nin bir düeti. Acosta bu düette dans ediyor.
 
12 dansçının plastik şişeler ile birbirlerine su attıkları eser “Twelve” ise Jorge Crecis’in koreografisi.
 
Daha evvel bir yazımda bahsetmiştim. Küba’lı klasik bale dansçıları teknik ve artistik anlamda çok başarılı dansçılar. Birçoğu dünya bale topluluklarında başrol dansçısı oluyor.
 
Dolayısıyla Acosta Danza gösterilerini kaçırmamak lazım!