Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nihan Bora | En normalimiz, Peter Kürten

En normalimiz, Peter Kürten

02 Ocak 2013 - 09:01 | Doğan Kecin, Selen Kurtaran ve Erdinç Güven, Ölü Aktörler'in "Normal" oyununun üçlüsü.
Ölü Aktörler’in “Normal”i bir seri katil Peter Kürten’i peşimize takıyor. Peter Kürten ve avukatı Justus Wehner; kendilerini keşfediyor, normalleşiyorlarKaranlık bir koridordan geçip önümü görmeden yönümü ve yerimi bulmaya çalıştıktan sonra sandalyelerden birine oturuyorum. Herkes yerleştikten sonra oyunu başlatan müzik, oyunun ilk etkileyici noktalarından biri. Zira böyle yüksek tempolu müziklerin –şayet oyun içeriğiyle örtüşüyorsa- izleyiciyi ilk dakikadan yakaladığını düşünüyorum.

“Normal”, ‘in-yer-face tiyatro’ akımının önemli temsilcilerinden Anthony Neilson’ın oyunu. Neilson’ın vahşi oyunlarından biri diyebiliriz “Normal” için. Eğer İstanbul’da alternatif mekanlarda sahnelenen oyunlara aşinaysanız, Neilson’ın oyunlarını ne kadar sevdiğimizi biliyorsunuzdur. Neilson, şu anda “Normal”, “Penetratör” ve “Disosya” oyunlarıyla İstanbul’da oyunları en çok sahnelenen yazar diyebiliriz.

2011’in sonlarına doğru kurulan Ölü Aktörler’in ise ilk oyunu “Normal”. Oyun, her daim sorguladığımız bir konuya değiniyor: “Canavarları doğuruyor muyuz yoksa onları biz mi yaratıyoruz?” Yarattığımız fikri ağır basıyor bende.

Doğan Kecin ve Erdinç Güven, "Normal"de bir
caniyi ve onun deli raporu almasını sağlamaya
çalışan avukatı canlandırıyorlar.
Oyun, Düsseldorf vampiri Peter Kürten’i (Doğan Kecin) odak noktasına alıyor. Bir seri katilin daha doğrusu bir caninin, nasıl bu hale geldiği onu savunan avukatı üzerinden çok incelikli anlatılıyor.

Kürten’in avukatlığını üstlenen Justus Wehner (Erdinç Güven), Almanya’yı kana bulamış bu seri katilin geçmişini araştırırken kendi geçmişiyle yüzleşiyor. Kürten’in işlediği tüm cinayetlere rakamlarla ve onları nasıl katlettiğine dair tüm detayları öğreniyoruz oyun boyunca. Flashback’lerle bizzat tanık da oluyoruz.

Canavar da bir zamanlar çocuktu

Sağlıklı bir aile iletişimi olmadan, küçücük bir odada yetiştiği için hiçbir zaman uslu bir çocuk olmadığını itiraf ediyor Kürten. Yedi yaşında evden kaçtıktan sonra ilk cinayetini işliyor. O yaştan itibaren yüzlerce kez cinayete, gaspa, hırsızlığa karışıyor. Avukat Wehner’in işi çok zor. Wehner, mahkemeye karşı Kürten’in suçlu değil deli olduğunu kanıtlama niyetinde ama başarılı olup olamayacağı oyunda saklı.

Wehner’in, ailesinin zoruyla avukat olduğunu ve yıllarca ailesinin istediği evlat olmak için çabaladığını görüyoruz. Konu, birçoğumuza tanıdık gelmiş olabilir. Hangimiz önce anne-babamızın istediği şeyi yapmıyoruz ya da istediğimiz şeyi sorguluyoruz ki! Neyse ki oyunda, bu dava sayesinde Wehner benliğini keşfediyor; hayatın akıp gittiğini fark edip kendine yeni bir yol çizmeye girişiyor.

Selen Kurtaran ve Erdinç Güven, Ölü Aktörler'in
"Normal"inde.
Oyunda Künter’in eşi rolündeki Frau Kürten (Selen Kurtaran), geçtiğimiz sezon rol alan İncinur Daşdemir’in yerine girmiş. Birkaç oyun sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Bayan Kürten’in avukat Wehner ile seviştiği sahneler, oyunun en dikkat çeken bölümleri diyebilirim.

Doğan Kecin, psikopat bir seri katili hakkıyla canlandırıyor. Bakışı, sesi, elindeki kanı koklayışı ve nefes alıp verişi dahi seyirciyi yeterince ürkütüyor. Erdinç Güven ise, avukat rolünü başarıyla taşıyor ve en önemlisi kendi dünyasıyla yüzleşip çökmeye başladığındaki ruh hali seyirciye birebir geçiyor. Müzikler ve spot ışıklarla yapılan detaylar seyircinin ilgisini ayakta tutmayı sağlıyor. Sadece kimi anlarda ışıkların seyircinin gözünü alacak kadar açılması oyunu takip etmeyi zorlaştırıyor diyebilirim.

“Normal” sert bir oyun ve yönetmen Tamer Can Erkan’ın ilk denemesi olmasına rağmen ortalamanın üstünde. Kendi kabuğunda ciddi işler yapma peşinde olan Ölü Aktörleri takipte kalın.

Senenin ilk oyun yazısı olması sebebiyle iyi yıllar demeden bitirmeyeyim. 2013 de en az 2012 kadar bol oyunlu geçsin. Fakat geçtiğimiz sezon yaşadığımız olumsuzlukları yaşamayalım ve tiyatroya kimse dokunmasın!


NORMAL

Yazan : Anthony Neilson
Yöneten : Tamer Can Erkan
Oyuncular : Erdinç Güven, Doğan Kecin, Selen Kurtaran
Proje Danışmanı : Çetin Sarıkartal
Müzik Aranjman: Orhan Enes Kuzu
Reji Asistanı : Deniz İmer Mucur
Işık Kumanda: Ömer Güdüloğlu
Ses Kumanda : Deniz İmer Mucur

Oyuncular Tiyatro Kahve
Beyoğlu / Rumeli Han Kat: 2

Rezervasyon :
0537 713 72 87
0505 888 52 04