Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nihan Bora | Prömiyer haftası: Turist, Kurabiye Ev ve Satranç

Prömiyer haftası: Turist, Kurabiye Ev ve Satranç

13 Kasım 2012 - 07:11 | Cem Özeren, "The Club"ın sahnelediği "Turist" oyununda.
Birazdan okuyacağınız yazıyı yazmak için birkaç haftadır sabırsızlandığımı itiraf etmeliyim
Son üç yıldır, şehir ve devlet tiyatrolarından ayağımı kesmemin en büyük sebebi alternatif, bağımsız, ödenekli tiyatrolar. Onlar kendilerini farklı isimlerle tanımlıyorlar ama benim için en güzeli bağımsız olmaları. Yerli oyun yazarları var, edebiyattan uyarlıyorlar, dünyaca ünlü oyun yazarlarının metinlerini çeviriyorlar, daha ne olsun!

Sezon çoktan açıldı ama benim için sezonun diğer yarısı bu hafta açılıyor. En beğendiğim ekiplerin merakla beklediğim oyunları bu hafta prömiyer yapıyor. Gece gündüz çalıştılar, heyecanla seyirciyle buluşmayı bekliyorlar. Şimdi bu, sezonun iddialı işlerinden tadımlık bir şeyler...

The Club’ın "Turist"i

Cihan Sağlam'ın yazıp yönettiği Turist, hem oyun hem film olma özelliğini taşıyor. The Club'ın ilk mobil projesi olarak izleyeceğimiz Turist, merkezine hayatını kurtarmak için sadece 24 saati kalmış uyuşturucu bağımlısı Cem'i alıyor ve hastalıklı toplumun fotoğrafını çekiyor. Oyun İstanbul sokaklarında 24 saati konu alırken varoluş üzerine sarsıcı bir gösteri sunuyor. Hem sinema hem tiyatro deneyimini aynı gösteriye sığdıran Turist, birbirini tamamlayan dört oyundan ilki olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu deneyimin, The Club'ın yeni mekanı 150 yıllık bir Mahzen'de gerçekleşeceğini söylemeden de geçmeyeyim.

Oyunun metni ve yönetimi Cihan Sağlam'a ait. Uygulayıcı Yapımcılığını Pınar Göktaş'ın üstlendiği oyunda; Cem Özeren, Serap Oral, Deniz Türker, Mürüvvet Kurt, Barış
Çelikkol, Sertaç Teker, Murat Divitçioğlu, Helin Temurlenk ve Oğuzhan Yücel bulunuyor. Filmin oyuncuları ise; Murat Garibağaoğlu, Sedat Kalkavan, Saim Karakale, Pınar Göktaş,
Deniz Demir, Cihan Sağlam, Alp Derilgen, Özlem Bekdemi ve Nazım Özcan.

Oyuna katkıda bulunan diğer isimlerse şöyle:
Kostüm Tasarım: Necla Koca, Afiş Tasarım: İzlem Üçvet, Tanıtım Fotoğrafları: Koray Türker, İzlem Üçvet, Tanıtım Videosu: Emrah Örnek, Proje Koordinatörleri: Helin Temurlenk, Nilsen Arıbaş, Proje Asistanı: Nil Has.

Oyun Tarihleri: 12, 19 ve 26 Kasım 21:00. The Club Mahzen. Tam: 30 TL, indirimli: 20 TL. Rezervasyon: 0532 136 47 56.

Yan Etki'den "Kurabiye Ev"

Aylardır soluksuz çalışan ekiplerden biri de Yan Etki. Bir "Hansel ve Gretel" masalı gibi dursa da iç yakan bir metin olduğunu kulağıma gelen bilgilere göre söyleyebilirim. Oyunun tanıtım metni şöyle diyor mesela: "Lüks bir ev, yeni bir buzdolabı, Karayip tatili... "Kurabiye Ev", izleyiciyi daha iyi bir yaşam için insanlığımızdan ne kadar ödün verebileceğimizin sorgulandığı gerilim dolu fantastik ama tanıdık bir yolculuğa davet ediyor."

Mark Schultz'un yazdığı oyunun çeviri ve dramaturjisi Elif Baş'a ait. Yönetmenlik koltuğunda ise, geçtiğimiz yıl Yalnız Batı ile ilk yönetmenlik denemesinden başarıyla geçen Serkan Üstüner var. Oyuncuları saydığımda ise, en az benim kadar heyecanlananlarınız olacaktır: Pınar Çağlar Gençtürk (Kendisi önümüzdeki yılların en iyi komedi kadın oyuncusu olacak, oldu bile!), Deniz Karaoğlu, Faruk Barman (Bu ikiliyi Yalnız Batı'da görmelisiniz!), Barış Kıralioğlu ve Özgür Özgencer.

Oyuna ışıltı katan diğer isimler de şöyle: Müzik: Ah! Kosmos, Dekor Tasarım: Ece Öz, Afiş Tasarım: Sinem Üstüner, Reji Asistanı: Sinem Reyhan Kıroğlu,Kardelen Arnavutoğlu, Yakup Turğut, Işık Tasarım: Ushan Çakır, Curtis: Ushan Çakır (ses).

Oyun Tarihleri: 14, 20 ve 28 Kasım 20:30. Asmalı Sahne. (14 ve 20 Kasım tarihlerine yer kalmadığı bilgisini aldım. 28 Kasım biletleri bu yazıyı yazdığımda tükenmemişti.) Rezervasyon: 0212 293 18 35, 0532 684 32 03.

Barbone'nin "Satranç"ı

Barbone'nin "Satranç"ı demek biraz yanlış tabii. Stefan Zweig'ın "Satranç"ı, Barış Kıralioğlu'nun uyarlamasıyla sahnede demek gerek. Barış'ın Barbone Tiyatro'da yönettiği üçüncü oyun bu. "Kitabı okuyanların ilgisini çekecek, okumayanların da meraklanıp okumasını sağlayacak bir uyarlama" diyor Barış.

Oyunun tanıtım yazısı ise şöyle bir bilgi veriyor bize: "Satranç oynarken, siyah beyazın o an hangi manevrayı yapacağını bilemez ve sürekli tahminler yürütmeye çalışır,beyaz da siyahın hain amaçlarını baltalamaya uğraşır... Peki ya siyah ve beyaz aynı kişi tarafından oynanırsa? Sorgulanmak için otel odasına hapsedilmiş bir adam. Odanın içinde koltuk,dolap gibi bir kaç cansız nesne. Sonsuz hiçlik duygusu... Aniden adamın hayatına giren satranç!"

Bu eseri sahnede canlandıracak oyuncular ise; Burhan Ökmen, Münir Can Cindoruk, Nilay Yazıcıoğlu, Yiğit Can Bahçeci, Duygu Serin, Barış Kıralioğlu ve Yusufcan Sancaklı.

Bu iddialı işi sahneye taşıyan diğer isimler de şöyle: Dramaturg: Neslihan Çakıner,
Hareket Düzeni: Münibe Millet, Kostüm: Aygül Güntav, Yeşim Gençtürk, Görsel Tasarım: Sinem Üstüner, Proje Asistanları: Elif Ergür, Burak Fedakar, Nurşah Aksoy.

Oyun Tarihleri: 16, 23 ve 30 Kasım 20:30. Asmalı Sahne. Rezervasyon: 0532 684 32 03.

Başarılar!

Bu arada Tiyatro… Tiyatro Dergisi Ödülleri’nde adaylar belli oldu. Tüm adaylara başarılar dilerken, son yıllarda onlara yeni yeni şans tanındığı için; DestAR Tiyatro’ya, Ekip Tiyatrosu’na, Berfin Zenderlioğlu’na, Cem Uslu’ya, Pınar Çağlar Gençtürk’e (Esra Bezen Bilgin’in performansı da çok iyi ama ödülleri topladı geçen sezon), Erkan Kolçak Köstendil’e, Mirzâ Metin’e, Alper Kul-Özgür Özgülgün’e, Cihan Sağlam’a, Deniz Altun’a, Görkem Şarkan’a, Elif Baş’a, Seçil Honeywill’e, Alev Topal’a ve Sidikli Kasabası Müzikali’ne ayrıca bol şans diliyorum!