Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nihan Bora | Yerli malı yurdun malı, konuşalım o zaman!

Yerli malı yurdun malı, konuşalım o zaman!

15 Ocak 2013 - 07:01 | (Soldan, saat yönünde) "Katilcilik", "Bir Onat Kutlar Senfonisi", "Bizde Yok", "Antigone 2013", "Yaka Beyaz" ve "Yalnızlar Kulübü", etkinlik çerçevesinde sahnelenecek, üzerlerine konuşulacak oyunlar.
Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi, yerli metinleri yazarlarıyla birlikte üzerinde konuşmaya davet ediyor. 20 Ocak’a kadar oyunlar indirimli izlenecek, 20 Ocak’ta oyunları konuşacağız
Biz bir grup tiyatrosever, tiyatro yazarı, eleştirmen, profesyonel izleyici ve alternatif işler yapan insanlar olarak, alternatif mekanlardaki oyunları yakinen takip ediyoruz. Takip ediyoruz da ne oluyor peki? Kiminden eğlenerek –ki bu çok az rastlanıyor, o yüzden mi alternatif yoksa-, kiminden de –ki bu da çoğunlukla oluyor- sinirlenerek, bazen de ağlayarak çıkıyoruz.

Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi; bir güç olmayı, sesini duyurmayı ve bir şeyler, iyi bir şeyler yaptığını duyurmaya çalışan bir platform. Henüz aralarına katılmayan başka alternatif ekipler var, bir an evvel katılıp bu harekete ortak olsalar iyi olacak.

Bu girişimin düzenli olmasa da yaptığı etkinlikler var. Geçtiğimiz aylarda, “Yeni Seyir Halleri” üzerine Kadir Has Üniversitesi’nde yine bir grup insan buluşmuş, verimli sayılabilecek bir panele ortak olmuştuk.

"Yeni Bir Hayat İçin"
etkinlik kapsamında
sahnelenecek oyunlardan
biri.
Şimdi bir başka etkinlikte sıra: “Yeni Seyir Halleriyle Yerli Metinler”. Bu konu önemli. Son yıllarda bir ivme kazanan yerli metinleri konuşacağız. Hangi birini konuşacak derseniz, onu da düşünmüşler. 12 – 19 Ocak arasında belirlenen sekiz oyunun ardından, 20 Ocak Pazar günü 15:00’te Kumbaracı50’de Sevinç Erbulak’ın moderatörlüğünde bir söyleşi düzenlenecek. Konuşmacılar ise; Cüneyt Yalaz, Berfin Zenderlioğlu, Özer Arslan, Sami Berat Marçalı, Selma Köksal Çekiç, Ufuk Tan Altunkaya ve Yiğit Sertdemir’den oluşuyor. Söyleşide, yerli metinlerin üretim aşamalarını oyun yazarları, katılımcılarla paylaşacak.

Bu etkinliğin en güzel tarafı 20 Ocak’taki söyleşi gibi dursa da, bir başka güzellik daha var; etkinlik kapsamındaki oyunların bu tarihlerde bilet fiyatlarının düşürülmüş olması. Öğrenci 10 TL, tam 20 TL olarak belirlenmiş.

Oyunlar ve yazarları ise şöyle:

12 Ocak Cumartesi 20.30 Yalnızlar Kulübü / Sami Berat Marçalı / ikincikat
13 Ocak Pazar 20.30 Bizde Yok / Ufuk Tan Altunkaya / Mekan Artı
14 Ocak Pazartesi 20.30 Yaka Beyaz / Özer Arslan / Sahne Hal
15 Ocak Salı 20.30 Antigone 2013 / Berfîn Zenderlioğlu / Şermola Performans
17 Ocak Perşembe 20.30 Bir Onat Kutlar Senfonisi / Onat Kutlar / Oyuncular Tiyatro Kahve
18 Ocak Cuma 20.30 Katilcilik / Yiğit Sertdemir / Kumbaracı50
19 Ocak Cumartesi 20.30 Yeni Bir Hayat İçin / Uluç Esen, Cüneyt Yalaz / Maya Cüneyt Türel Sahnesi