Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | 5 Kız Kardeş
03 Ocak 2014 - 01:01 | Esra Bezen Bilgin ve İpek Türktan, Ramin Matin'in yönettiği "Kusursuzlar"ın başrollerinde.
Bugün gösterime giren ve iki kız kardeşi konu alan, Altın Portakal ödüllü "Kusursuzlar" filmi üzerinden sinemanın kız kardeşlerini inceledik

Geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü "Cennetten Kovulmak" ile paylaşan "Kusursuzlar", iki kız kardeş arasındaki gerilimli ilişkiyi konu alıyor. Ramin Matin'in yönettiği filmden yola çıkarak, kız kardeşleri konu alan beş filmi mercek altına aldık.

 

Gerçek hayatta da kavgalı olan Joan Crawford ve Bette Davis, "Whatever Happened to Baby Jane"de aynı evde yaşayan düşman iki kız kardeşi canlandırıyorlardı.
 
Küçük Bebeğe Ne Oldu? / What Ever Happened to Baby Jane? (1962):

 

Hollywood’un iki efsanesi Bette Davis ve Joan Crawford tarafından canlandırılan iki kız kardeş, cinayete gidecek sorunlu ilişkileriyle sinemanın kız kardeşlerinin birbirlerinden en fazla nefret eden ikilisiydi şüphesiz. ‘Küçük Bebeğe Ne Oldu?’, kız kardeş filmlerinin en ünlüsü ve ününü fazlasıyla hak eden bir klasik.

Kat (Julia Stiles) ve Bianca (Larisa Oleynik), "Hırçın Kız" uyarlaması "10 Things I Hate About You"nun iki kız kardeşi.


Senden Nefret Etmemin 10 sebebi / 10 Things I Hate About You (1999):

Döneminin önde gelen gençlik filmlerinden ‘Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi’nin ana çatışması; büyük kız kardeş Kat ve kontrol altında tutmaya çalıştığı Bianca arasındaydı. Kız kardeşleri Larisa Oleynik ve Julia Stiles’ın canlandırdığı filmde, ikili arasındaki ilişki, didişme ve münakaşa ağırlıklıydı. Ama bu gerginlik sonunda uzlaşma ve birbirini anlamayla finale ilerliyordu.

Anne Hathaway ve Rosemarie DeWitt, "Rachel Getting Married"da.


Rachel Getting Married (2008):

Kız kardeşi Rachel’ın düğünü için aile evine dönen uyuşturucu bağımlısı Kym’in düğün sırasında geçirdiklerini konu alıyordu. Jonathan Demme’in yönettiği, kız kardeşleriyse Anne Hathaway ve Rosemarie DeWit’ın canlandırdığı filmde, eski defterler açılıyor; bu film de kız kardeşlerin sorunlarını kısmen çözmesiyle sonlanıyordu.

Elizabeth (Keira Knightley) ve Jane (Rosamund Pike) Bennet, edebiyat ve sinema dünyasının belki de en ünlü kız kardeşlerinden.


Aşk ve Gurur / Pride And Prejudice (2005):

Jane Austen klasiğinin sinema uyarlamasında yakın olan kız kardeşler Elizabeth Bennet (Keira Knightley) ve Jane Bennet (Rosamund Pike) arasında tam bir dayanışma ve dostluk vardı ve film iyi bir kız kardeş ilişkisine örnek teşkil ediyordu.

Mia Farrow, Barbara Hershey ve Dianne Wiest, Woody Allen'ın yönettiği "Hannah and Her Sisters"da.


Hannah ve Kızkardeşleri / Hannah and Her Sisters (1986):

Woody Allen’ın yönettiği filmde, Hannah’ın kocası kız kardeşlerinden birine, eski kocası ise diğerine âşık oluyordu. Bu durumun yarattığı krize odaklanan film, kız kardeşler arasında olabilecek büyük bir problemi ve kabullenmeyi işliyordu.