Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Çocuk yaşta ünlü oldu

Çocuk yaşta ünlü oldu

01 Kasım 2013 - 11:11 | Natalie Portman, bu hafta gösterime giren "Thor Karanlık Dünya"nın başrolünde Chris Hemsworth ile birlikte.
Natalie Portman’ı bu hafta ilk filminde de rol aldığı Thor’un ikincisi “Thor: Karanlık Dünya”da izleyeceğiz. Bu vesileyle Portman’ın kariyerinin köşe taşlarına bakalımŞöhreti çok erken yaşta yakalayan Natalie Portman, neslinin yıldız isimlerinden biri. Ama hemen ünün cazibesine kapılmayıp, liseyi bitirmek için ısrar etmesiyle ve sınavları nedeniyle rol aldığı “Yıldız Savaşları”nın galasına katılmamasıyla da tanınıyor. 32 yaşındaki aktris, ana akım sinemada çalışmasına rağmen bağımsız filmleri de ihmal etmeyen dengeli seçimler yapmaya özen gösteriyor gibi gözüküyor. Portman’ı bu hafta ilk filminde de rol aldığı Thor’un ikincisi “Thor: Karanlık Dünya”da, Thor’un dünyalı sevgilisi olarak izleyeceğiz. Bu film vesilesiyle Portman’ın kariyerinin köşe taşlarına bakalım.

Portman, Patrick Marber'ın oyunundan uyarlanan "Daha Yaklaş / Closer"da bir striptizciyi canlandırıyordu.


"Daha Yaklaş / Closer" (2004)

Mike Nichols’ın tiyatro oyunundan uyarladığı, dört kişi arasındaki ilişkilere odaklanan filmin başrollerinde Portman’ın yanı sıra Julia Roberts, Jude Law ve Clive Owen bulunuyordu. Filmde Londra’ya yeni gelmiş, striptiz yaparak geçinen Amerikalı rolü Natalie Portman’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandırdı. Filmde dört oyuncunun performansı da övülürken, Portman’ın karakterine kattığı gizem filmin sürükleyiciliğinin önemli nedenlerinden biriydi.

Başrolünü Jean Reno ile paylaştığı Luc Besson filmi "Léon", Portman'a şöhretin kapılarını açtı.


"Sevginin Gücü / Léon: The Professional" (1994)

13 yaşındayken rol aldığı bu film kült haline gelince Portman çocuk yaşta yıldızlaştı. Ailesi öldürülen ve intikam almak için tetikçi komşusu Leon’a yanaşan Mathilda’yı canlandıran Portman, Jean Reno ile uyumlu bir ikili oldu. Luc Besson, aradan geçen yıllarda unutulmayan bu aksiyon filminde, geleceğin yıldızlarından birini keşfetmiş oldu.

Portman, Wong Kar Wai'nin yurtdışında çektiği ilk filmi "Benim Aşk Pastam / My Blueberry Nights"da yan bir rolde yer aldı.


"Benim Aşk Pastam / My Blueberry Nights" (2007)

İlk kez ülkesi dışında, ABD’de ve İngilizce film çeken Hong Konglu yönetmen Wong Kar Wai’nin oyuncu seçimlerinden biri de Portman’dı. Norah Jones’un başrolde olduğu filmde Portman, yan bir roldeydi. “Benim Aşk Pastam”, Kar Wai’nin en az takdir gören filmi olsa da, Kar Wai gibi dünyanın en saygın yönetmenlerinden biriyle çalışmak Portman için önemli bir adımdı.

2000'ler kültürüne damga vuran filmlerden "V for Vendetta"nın başrolünde Portman ve Hugo Weaving yer alıyordu.


“V for Vendetta” (2005)

Alan Moore’un aynı adlı grafik romanından uyarlanan film, Hollywood’dan çıkan ender politik işlerden biri olarak sevildi. Filmde, Portman, Hugo Weaving’in canlandırdığı V’yle tanışan ve onun politik görüşlerini anladıkça, politik bir uyanma yaşayan Evey rolündeydi. Portman, karakterin safça boyun eğen bir tipten politik eylemciye dönüşmesini inandırıcı şekilde yansıttı.

Natalie Portman, baş dansçılık stresiyle psikoloji bozulan balerin Nina Sayers rolüyle ilk Oscar'ını kazandı.


"Siyah Kuğu / Black Swan" (2010)

Portman’a Oscar kazandıran film... Filmde canlandırdığı saygın bir bale grubunun hırslı balerini Nina Sayers, Kuğu Gölü’nün başrolünü alınca zamanla psikolojisi bozuluyordu. Darren Aronofksy’nin çok sevilen psikolojik geriliminde Portman, karakterinin dengesinin bozulmasını gösterirken, fiziksel olarak çok zor bir rolün de üstesinden geldi.