Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Emniyet kemerlerini takın

Emniyet kemerlerini takın

07 Aralık 2012 - 07:12 | Denzel Washington "Uçuş / Flight"ta alkol bağımlılığı olan bir sivil pilotu canlandırıyor. Yön. Robert Zemeckis, 2012.
Bu hafta vizyona giren "Uçuş / Flight" filmi üzerinden, uçakları malzeme eden filmleri inceliyoruz...Bu hafta vizyona giren filmlerden biri, Oscar yarışında da ismi geçmesi beklenen, yönetmenliğini Robert Zemeckis’in üstlendiği “Uçuş / Flight”. Filmin Denzel Washington’ın canlandırdığı ana karakteri Whip Whitaker, alkol bağımlılığı olan bir pilot. Düşen bir yolcu uçağını tecrübesiyle indiren Whip, içindeki yolcuların büyük bölümünün hayatını kurtarıyordu. Başlangıçtaki uçak kazası sahnesiyle sinemadaki uçak sahnelerine iddialı bir halka ekleyen “Uçuş” dolayısıyla, sinemanın uçakları malzeme eden filmlerini hatırlayalım.

“Airplane!” (1980)

Hollywood’dan çıkan parodi filmleri furyasının yüz aklarından biri. ‘ZAZ’ olarak bilinen Jim Abrahams, David Zucker ve Jerry Zucker ekibinin imzasını taşıyan film, 1970’lerin felaket filmleriyle dalga geçtikleri “Airplane!”de izleyicilerini bir espri bombardımanına tutuyor, film referanslarından, fiziksel komediye her tür mizahtan besleniyorlardı. Uçuşta dağıtılan yemekten zehirlenen pilotların işlerini yapamaz hale gelmesinin ardından uçuş fobisi olan bir adamın uçağı indirmesini konu alan film, üzerinden geçen yıllara rağmen eğlendirici yönünü koruyor.

“Korkusuz / Fearless” (1993)

Peter Weir’ın yönettiği, Jeff Bridges’ın ise baş karakter Max Klein’da kariyerinin en başarılı performanslarından birini sergilediği film “Fearless”, bir dram. Bu filmde de, “Uçuş”da olduğu gibi filmin başında bir uçak kazasına yer veriliyor ve bu kazanın ana karakter üzerinde yarattığı etkiyi takip ediyordu. Mimar olan Max Klein, içinde bulunduğu uçak kaza yaparken, öleceğini kabul ederek, ölüm korkusunu yeniyor, “Fearless”, kazadan sağ kurtulan Max’in bu korkusuz halini konu alıyordu. Bu psikolojik dramın, ünlü uçuş kazası sahnesi ise uçuş fobisi olanları alt üst edebilecek kadar güçlüydü.

“Uçuş 93 / United 93” (2006)

Bourne serisinin ikinci ve üçüncü filmini yöneten İngiliz yönetmen Paul Greengrass’in imzasını taşıyan film, 11 Eylül saldırıları sırasında kaçırılan bir uçağa odaklanıyordu. Filmde, Bourne filmlerinde olduğu gibi hareketli bir omuz kamerasıyla çekilen planlanmamış gözüken görüntülerle sahte bir belgesel üslubuna başvuruluyordu. İkiz Kuleler’e çarpmayan bu uçağın içinde neler yaşanmış olabileceği sorusundan hareket eden film, “Kahraman ve fedakar Amerikalılar teröristlere haddini bildirdi” gibi bir tema etrafında dönüp, yaşananları istismar etse de, kurmaca bir hikaye olarak heyecanı ayakta tutabiliyordu.

“Sonsuz Uçuş / The Flight of the Phoenix” (1965)

Robert Aldrich’in yönettiği, Elleston Trevor’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, uçakları Sahra Çölü’ne düşen bir grup adamın hurdadan yeni bir uçak yapma çabalarını konu alıyordu. Başrollerinde James Stewart, Richard Attenborough ve Peter Finch’in de aralarında olduğu iddialı bir oyuncu kadrosu bulunan film, 2004 yılında aynı isimle yeniden çevrildi. Ancak bu ikinci uyarlama ilkinin yanında bir hayli sönük kalıp dikkat çekmedi.

“Uçuş Planı / Flightplan” (2005)

Alman yönetmen Robert Schwentke’in imzasını taşıyan filmde Jodie Foster’ın canlandırdığı Kyle, kendi tasarımı olan lüks bir uçakta kızını kaybediyor ve uçakta fıldır fıldır onu arıyordu. Psikolojik gerilim türündeki filmde Kyle’ın akıl sağlığı sorgulanırken bir uçağı mekan olarak hakkını vererek kullanan bir yapım olarak dikkat çekti.