Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Fenomen yaratan kardeşler

Fenomen yaratan kardeşler

26 Ekim 2012 - 07:10
Bu hafta gösterime girecek "Bulut Atlası / Cloud Atlas" filminin yönetmenleri Lana ve Andy Wachowski kardeşlerin kariyerlerine göz atıyoruzWachowski kardeşler Lana (önceden Larry) ve Andy’nin yanlarına “Koş Lola Koş / Lola rennt”in Alman yönetmeni Tom Tykwer’ı alarak çektikleri “Bulut Atlası / Cloud Atlas”, bu hafta gösterime giriyor. Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving ve Jim Sturgess’in rol aldığı, David Mitchell’ın aynı adlı romanından uyarlanan film vesilesiyle Wachowski’lerin yönetmenlik ve yapımcılık kariyerlerine göz atalım.

Gina Gershon ve Jennifer Tilly, mafyayla başları derde giren
lezbiyen bir çifti canlandırıyordu. Filmin Türkçe'deki ismi,
büyük olasılıkla lezbiyenliğe gönderme yapıyordu.
“Tuhaf İlişkiler / Bound” (1996)

Neo-noir tarzındaki bu ilk filmlerinde Violet (Jennifer Tilly) erkek arkadaşından kurtuluyor ve eski dolandırıcı Corky (Gina Gershon) ile bir ilişkiye giriyordu. Filmi suç gerilimi yapansa ikilinin 2 milyon dolarlık mafya parasını çalmalarıydı. Film lezbiyen ilişkiyi işleyişi ve mizah dozuyla övgü topladı; Wachowskilerin düşük bütçeli ve sıkıntılı bir yapım sürecine sahip filmle sinema endüstrisine sıkı bir giriş yapmasına olanak sağladı. Film yönetmenlere göre insanların kendilerini kapattıkları kutuları konu alıyordu.


Keanu Reeves ve Carrie Ann Moss, serinin ilk filminde.
Matrix üçlemesi, popüler kültüre sayısız öğe kattı.
Matrix Üçlemesi - “The Matrix” (1999), “The Matrix Reloaded” (2003), “The Matrix Revolutions” (2003)

2000’lere damga vuran filmler listelerinin olmazsa olmazı olan üçleme… Özetle gelecekte her şey Matrix adlı bir sistemde gelişip, bu sistem makineler tarafından kontrol edilirken ortaya çıkan bir kurtarıcı hikayesini anlatan filmler, neredeyse kendi mitolojisini doğurdu. Özellikle üçlemenin ilk filmi bir fenomene dönüşürken, Wachowski’lerin teknik sahnelerdeki aksiyon becerisi öne çıkıyordu. Ağır çekimde uçan kurşunlar gibi buluşlar, aksiyon sineması tarafından sık sık taklit edildi. Sonuçta bu üçleme hem metin hem teknik olarak ticari sinemanın öncü yapımlarından biri oldu.

Hugo Weaving ve Natalie Portman. Wachowskiler'in
senaryosunu ve yapımcılığını üstlendiği film,
kötü bir döneme girmelerinden önceki son başarılarıydı.
“V for Vendetta” (2006)

Wachowski’lerin yapımcılığında ve senaristliğinde gerçekleştirilen filmin yönetmen koltuğunda ise “Matrix” serisinin yönetmen yardımcısı James McTeigue oturuyordu. Alan Moore ve David Lloyd’un aynı adlı çizgi romanından uyarlanan film, “Matrix” gibi gelecekte ve distopik bir toplumda geçiyordu. “Matrix” filmlerinin Ajan Smith’i Hugo Weaving’in canlandırdığı maskeli karakter V, bir özgürlük savaşçısıydı ve devrim yapıp insanları özgürleştirmeyi planlıyordu. Film, Wachowski’lerin imzasının hissedildiği ve kötü bir döneme girmelerinden önceki son film olarak dikkat çekti; izleyici ve eleştirmenleri memnun etmeyi başardı. Ancak alışageldiği üzere yaratıcısı Alan Moore bir eserinin daha sinema uyarlamasından nefret etti.